Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фалшифициране на избори в ОИК и то от един човек не е възможно

Кметските избори през 2015 година беше прощъпулника на избори по кодекса на Мая Манолова, който предизвика хаос и шок при приемането на протоколите от секциите, коментира адв. Кристиян Гьошев.

Но по думите му, ако се говори за фалшификации, то те могат да се извършат само в СИК, кэдето се броят бюлетини и се съставя протокол. 

Той коментира "самопризнанието" на тогавашния председател на ОИК Деница Чингарова, че е фалшифицирала кметските избори тогава в полза на Иван Тотев по принуда и след заплаха към децата си.

ОИК не брои бюлетини, подчерта Гьошев. Протоколът от вота тогава е подписан от всички 17 човека, членове на комисията. Той декларира, че под неговия поглед "някави машинации" не са се случили.  Според него 8 години по- късно са изтекли всички давностни срокове и няма как някой да поеме наказателна отговорност.

Гьошев поясни ситуацията около едниствен чувал от секция в "Тракия", където е имало протокол с много задраскване и затова се е наложило да се приброят бюлетините от всички в ОИК, в присъствието на СИК, която е била доведена на място. Повторното преброяване е показало коректен резултат, който е бил в полза на Костадин Гаров, опонент на избрания Костадин Димитров.

Гьошев сподели и това, че при контролата на данните, които качва "Информационно обслужване", не са забелязани разлики с подадените от ОИК данни.

Не знам как един човек може да промени изборния резултат, каза още Кристян Гьошев. Той декларира и, че спрямо него никой не е окзвал политически натиск в комисията. Конфликтите в комисиите са най- чест, когато се разлеждат жалбите от политическите партии, в другите случаи не.

Кристиян Гьошев отказа да коментира причините за изнесеното от Чингарова "признание", отдавайки го вероятно на лчини мотиви да го направи.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45