Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юрист влезе в надпреварата за ректорския пост на ПУ "Паисий Хилендарски"

ПУ трябва да просперира, не само да оцелява

Доц. Теодора Филипова
Снимка: Радио Пловдив, Елена Крушкова

Доц. д-р Теодора Филипова обяви кандидатурата си за ректор на ПУ „Паисий Хилендарски“  и представи визията си за управление на висшето училище. 

Тя е преподавател по трудово и осигурително право в Юридически факултет на университета от 1998 г. и практикуващ адвокат от 2007 г. Магистър е по Българска филология и по Право.

По думите й усещането за застои във ВУЗ-а, остъплението от утвърдени управленски и морални стандарти, включително превратно тълкуване и прилагане на закона, колеблива и вечно догонваща политика по доходите,  липса на ясна позиция по спорни законодателни решения, касаещи висшето образование и затруднената комуникация с ректорското ръководство са сред основните причини за решението й. 

Доц. Филипова посочи като пример практиката в университета трудовите възнаграждения на преподавателите да се актуализират за определен срок и така да се изравняват с минималната учителска заплата. Според нея е притеснителен и фактът, че в избрания за първи път Съвет на настоятелите през 2020 година  има публична личност, която е била министър и депутат, което е несъвместимо според закона за висшето образование. 

От друга страна в правилника на съвета няма мандатност за членовете, които са с право на глас при вземането на решения. „Вярвам, че това е честната позиция, когато критикуваш и когато имаш куража да жертваш личния си комфорт и да посветиш професионалната си експертиза на важна кауза, каквато за мен е настоящето и бъдещето на ПУ“, допълни мотивите си юристът. 

Според доц. Филипова вижданията й за управление на висшето училище  изискват едновременно решителност, поемане на отговорност и отстояване на позиции, но и гъвкавост, диалогичност, разумни компромиси и търсене на баланс. 

Тя заяви, че ако бъде избрана ще привлече в управлението на университета  представители на всички факултети  и ще се даде път на всички добри идеи така, че университета не само да оцелява, но и да  просперира в условия на жестока конкуренция и бюджетно рестриктивна финансова среда. 

Първото нещо, което ще направи е да се запознае с финансовото състояние на университета. Ще разчита на колегите си, които също не са доволни от сегашното ръковоство и искат промяна.  „Искам да се върне активното говорене. Да е жива академичната общност, която аз харесвам и обичам, а не да се ширят формализъм и бягство от отговорност“,  каза доц. Филипова.

Доц. Теодора Филипова

Припомняме, че Общо събрание за избор на ректор и академичен съвет на ПУ „Паисий Хилендарски“ ще се проведе на 22 май 2023 г..

В процедурата по избора ще вземат участие 525 делегати, сред които има представители на всички 9 факултета, както и на двата филиала в Смолян и Кърджали. Сред делегатите на Общото събрание са 420 представители на академичния състав, от които 295 са хабилитирани и 125 - нехабилитирани преподаватели, 94 представители на студентите и докторантите и 11 представители на административния персонал. Присъствието на две трети от всички делегати е необходимият кворум за провеждането на избор.

До момента са издигнати 3 кандидатури -  на досегашния ректор на ПУ „Паисий Хилендарски“ проф. д-р Румен Младенов, на доц. д-р Атанас Владиков от ФИСН и на доц. д-р Теодора Филипова от ЮФ.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55