Тя е преподавател по трудово и осигурително право в Юридически факултет на университета от 1998 г. и практикуващ адвокат от 2007 г. Магистър е по Българска филология и по Право.
По думите й усещането за застои във ВУЗ-а, остъплението от утвърдени управленски и морални стандарти, включително превратно тълкуване и прилагане на закона, колеблива и вечно догонваща политика по доходите, липса на ясна позиция по спорни законодателни решения, касаещи висшето образование и затруднената комуникация с ректорското ръководство са сред основните причини за решението й.
Доц. Филипова посочи като пример практиката в университета трудовите възнаграждения на преподавателите да се актуализират за определен срок и така да се изравняват с минималната учителска заплата. Според нея е притеснителен и фактът, че в избрания за първи път Съвет на настоятелите през 2020 година има публична личност, която е била министър и депутат, което е несъвместимо според закона за висшето образование.
От друга страна в правилника на съвета няма мандатност за членовете, които са с право на глас при вземането на решения. „Вярвам, че това е честната позиция, когато критикуваш и когато имаш куража да жертваш личния си комфорт и да посветиш професионалната си експертиза на важна кауза, каквато за мен е настоящето и бъдещето на ПУ“, допълни мотивите си юристът.
Според доц. Филипова вижданията й за управление на висшето училище изискват едновременно решителност, поемане на отговорност и отстояване на позиции, но и гъвкавост, диалогичност, разумни компромиси и търсене на баланс.
Тя заяви, че ако бъде избрана ще привлече в управлението на университета представители на всички факултети и ще се даде път на всички добри идеи така, че университета не само да оцелява, но и да просперира в условия на жестока конкуренция и бюджетно рестриктивна финансова среда.
Първото нещо, което ще направи е да се запознае с финансовото състояние на университета. Ще разчита на колегите си, които също не са доволни от сегашното ръковоство и искат промяна. „Искам да се върне активното говорене. Да е жива академичната общност, която аз харесвам и обичам, а не да се ширят формализъм и бягство от отговорност“, каза доц. Филипова.
Припомняме, че Общо събрание за избор на ректор и академичен съвет на ПУ „Паисий Хилендарски“ ще се проведе на 22 май 2023 г..
В процедурата по избора ще вземат участие 525 делегати, сред които има представители на всички 9 факултета, както и на двата филиала в Смолян и Кърджали. Сред делегатите на Общото събрание са 420 представители на академичния състав, от които 295 са хабилитирани и 125 - нехабилитирани преподаватели, 94 представители на студентите и докторантите и 11 представители на административния персонал. Присъствието на две трети от всички делегати е необходимият кворум за провеждането на избор.
До момента са издигнати 3 кандидатури - на досегашния ректор на ПУ „Паисий Хилендарски“ проф. д-р Румен Младенов, на доц. д-р Атанас Владиков от ФИСН и на доц. д-р Теодора Филипова от ЮФ.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..