Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужни са още Центрове за помощ от домашно насилие

Пострадалите от домашно насилие могат да разчитат на правна помощ у нас, заяви министърът на правосъдието Крум Зарков при откриването на национална конференция на тема „Ролята на правната помощ в случаите на домашно насилие и насилие, основано на пола", която се провежда днес в Пловдив.

Той посочи, че домашното насилие е „сложен феномен, който изисква и сложна реакция, която да принуждава държавните органи да работят заедно и да се координират“.

Зарков подчерта, че жертвите често се сблъскват със сложни административни процедури, които потърпевшите не могат да изпълнят. Трябва да се подпомогнат най-уязвимите групи от обществото, защото те нямат образование и средства, каза още министърът. Той добави, че има заканопроекти, които трябва да бъдат приети и чиято сърцевина е уреждането на координацията между институциите, които работят по този проблем.

Според Крум Зарков в цялата страна трябва да има повече центрове, които да оказват правна помощ на жертвите на домашно насилие. По думите му в сътрудничество с местните власти може да се осигури помощ на жертвите. 

Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев, който също взе участие в национална конференция на тема „Ролята на правната помощ в случаите на домашно насилие и насилие, основано на пола", посочи, че от отчетите на повечето областни дирекции на МВР в страната става ясно, че нараства броят на случаите на домашно насилие. По думите му тази тенденция е тревожна и това налага нейното овладяване чрез взаимодействието на всички институции.

Конференцията се организира от Националното бюро за правна помощ и е част от проект „Подобряване на достъпа до правосъдие на лица, живеещи под прага на бедност със специален фокус върху жени, деца и ромска общност".

На нея присъства и министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев, представители на съдебната власт, местната власт и адвокатурата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Блясъкът на Филипопол" продължава с антични битки на Римския форум

Продължава шестото издание на фестивала "Блясъкът на Филипопол".   Инициативата е на сдружението за исторически възстановки "Филипопол". Събитията се провеждат през почивните дни от началото до средата на юни, като първото беше на Източната порта.  Тази събота и неделя възстановките, свързани с Античността,  са от  западната и северната страна на..

публикувано на 07.06.25 в 09:40

Златоград показва пътя на кафето от керваните до еспресото

Празникът „На въртяно кафе в Златоград“ за поредна година, ще представи пътя на кафето от керваните с камили до съвременните еспресо варианти.  Една от емблемите на стария Златоград е именно „въртяното кафе“, което се вари на горещ пясък и се поднася с характерно завъртане на таблата, така че нито капка да не се излее.  Възстановка в чаршията на..

обновено на 07.06.25 в 09:40

Повече автобуси се движат на Черешова задушница в Пловдив

Днес е Черешова задушница. Отбелязва се в съботния ден преди големия християнски празник Петдесетница. Православната църква е установила на този ден специално богослужение в памет на починалите християни и измолваме прошка от Бога за нашите покойници.  На Черешова задушница християните посещават гробовете на близките си покойници, почистват ги,..

обновено на 07.06.25 в 08:37

Полицията издирва мъж за измама

Във Второ РУ   на МВР в Пловдив тече проверка във връзка със сигнал за откраднати чрез измама  200 лева от оборота на магазин за дамски дрехи на ул. „Княз Александър I Батенберг“.  Според информацията, около 19 ч. на 27 май клиент закупил рокля на стойност около 170 лв, заплащайки с две банкноти с от  100 лв. Водейки отвличащ разговор с..

публикувано на 06.06.25 в 17:25

Радио Пловдив отбеляза 70 години с тържествен концерт

С тържествен концерт в Драматичен театър "Н. О. Масалитинов" Радио Пловдив отбеляза 70-та годишнина от създаването си. Преди концерта беше показан филм за радиото, а в празничната концертна програма участва Биг Бенд Пловдив. Радио Пловдив е много съществена част от Българското национално радио, заяви пред присъстващите в залата на..

публикувано на 06.06.25 в 17:13