С безплатни прегледи на сърцето и измерване на кръвното налягане в центъра на Пловдив две от болниците в града отбелязват Световния ден за борба с хипертонията.
Мобилен екип кардиолози от УМБАЛ "Пловдив" ще измерва безплатно кръвното налягане на пловдивчани и гости на града. Акцията се организира от 11 часа. Всички, които дойдат на площад "Стефан Стамболов" пред сградата на общината, ще могат да се консултират със специалистите за здравния си статус и ще бъдат осведомени за усложненията, които артериалната хипертония може да предизвика, ако не се държи под контрол. По време на кампанията ще се провежда и скрининг за предсърдно мъждене, което е най-честата форма на сърдечна аритмия, засягаща 1 на 4 души над 40-годишна възраст.
Кардиологичната клиника към УМБАЛ "Свети Георги" също организира измерване на артериалното налягане пред община Пловдив от 10 до 16 часа. Участниците ще бъдат запознати с рисковете от хипертонията, ще получат брошури със съвети за здравословен начин на живот, стойностите на кръвното налягане и как да разпознават неговото покачване. Клиниката организира и безплатни прегледи на сърцето, като началникът й проф. д-р Федя Николов и неговият екип ще преглеждат желаещите в кабинет №11 в сградата на Хиругиите на на бул. "Пещерско шосе" 66. Необходимо в предварително записан час на 032/ 602-377.
Артериалната хипертония е най-разпространеният рисков фактор за исхемична болест на сърцето и мозъчен инсулт. Забелязва се тенденция към увелечение честотата на хипертонията и снижаване на възрастта на хипертониците, а една трета от пациентите не знаят, че имат хипертония. Само 40% от тези, които я лекуват, успяват да достигнат нормални стойности на артериалното налягане.
За Световния ден за борба с хипертонията се инициира най-голямата синхронизирана световна здравна кампания „Май месец за мерене“. Провежда се за поредна година у нас по инициатива на Българската лига по хипертония с подкрепата на българския клон на Световната здравна организация, Българския червен кръст, Националната пациентска организация, Асоциация на студентите медици в България, Българска студентска фармацевтична асоциация, медицинските университети в страната, общините и други партньори.
27-годишен криминално проявен и осъждан мъж е задържан за умишленоубийство на клошар в Пловдив. Починалият е открит в изоставена къща край площад "Кочо честименски" на 18 септември. Разследването е установила, че смъртта на пловдивчанина, който водел скитнически начин на живот, е настъпила в резултат на травми от побой. При организираните..
Овладян е пожарът над Асеновградското село Горнослав, съобщи преди минути директорът на пожарната в Пловдив Васил Димов. Той уточни, че предстои обработка на по- трудностъпни части от първото от двете огнища, които са в скалисто дере, но и тях огнеборците вече са достигнали. По- притеснителен е бил огънят във високата борова гора. Т еренът е..
Пожарът край Горнослав се разраства, като се е отворил и втори фронт. Първото огнище е тръгнало от небрежен собственик на нива, местен жител, който е запалил стърнища. Вторият фронт обаче е пламнал горе в планината, в параклиса Свети Илия. Няма опасност за местното население, от което са се включили много..
Пловдив се включва в инициативата „Да изчистим България заедно“. Начало на акцията ще бъде поставено в 10:00 ч., а местата, които ще бъдат почистени са южният бряг на Марица от панаирния до пешеходния мост, парковете „Сърнена гора“ в Кършияка и Розариума, пространства около училища и детски градини, здравни заведения, алеи и междублокови..
От 7 септември до днес повече от 24 700 са нарушенията на средната скорост, установени от тол камерите. За същия период са съставени повече от 10 000 акта на нарушителите, съобщи комисар Мария Ботева, която е заместник -началник на Националната Пътна полиция. В Пловдив тя обяви мерките, които ще бъдат взети през предстоящите почивни дни по..