Екипът на Радио Пловдив се включи в протеста на работещите във всички структури на БНР за по-достойно заплащане. Колегите излязоха пред сградата на радиото и издигнаха плакати с надписи „Протест“.
Основното искане е за повишаване на заплатите и е насочено към депутатите за увеличение на средствата от бюджета за 2023 година за БНР, което ще направи възможно повишението на заплатите с 25%, за да бъде покрита натрупаната от 2021 г. насам инфлация, каза Ангел Димитров от КТ „Подкрепа“ в Радио Пловдив.
Според работещите в Радио Пловдив протестът е напълно основателен и е крайно време да има увеличение, защото от няколко години заплатите им сериозно изостават от средната работна заплата в страната. По думите им повечето от работищите в медията съвместяват по няколко длъжности - журналистите са водещи, репортери и работят по сайта, тонрежисьорите са и музикални редактори и водещи на предавания.
"Протестът е срещу хроничното недофинансиране на общественото радио. Исканията ни са да бъдат отпуснати средства не само за заплати, но и за капиталови разходи, за техника, за издръжка на медията, за да може да има нормален работен процес", категорични са от всички екипи на радиото.
Акцията в столицата беше организирана от КНСБ, съвместно със структурите на Конфедерация на труда "Подкрепа" и Съюза на българските журналисти в радиото.
"Стигна се е до тук поради безхаберието на управляващите. От 2019 година се опитваме да ни чуя, да обърнат внимание на проблемите ни с ниското заплащане, издръжката на радиото, бюджета, недофинансиране, изобщо абсолютно никаква грижа за обществената медия. Искаме не по-малко от 25% увеличение на работната заплата", изтъкна Елица Доцева, синдикален председател на структура на КНСБ в БНР. Според нея исканите от синдикатите проценти за увеличение на работните заплати са напълно заслужени.
"И е недопустимо такива работещи хора, в такава престижна организация да получават заплати от 880 лева, за немалък процент 1000 лева просто е мираж."
"От една страна, съжалявам, че се стига до ситуация, в която журналисти, музиканти и въобще работещи в радиото са взели решение да излязат на протест, защото това показва дълбочината на проблемите с нашето финансиране. От друга страна, трябва да отбележа, че в рамките на един много дълъг период от време финансирането на БНР е изоставало от инфлационните процеси, което прави работата все по-трудна. В заплатите може би това се вижда най-много, тъй като това се отразява на джоба на всеки един от нас. Надявам се опитът на колегите гласът им да бъде публично чут да допринесе за стартиране на този разговор, тъй като вярвам, че всичко, което правим, е наистина в полза на обществото и всеки лев, инвестиран в БНР, се възвръща на цялото българско общество", отбеляза генералният директор на БНР Милен Митев. Изоставането е и в много други аспекти, допълни той.
Акцията затвори движението по двете платна на "Драган Цанков", по "Евлоги и Христо Георгиеви" - в посока "Орлов мост", както и двете платна на улица "Граф Игнатиев".
Въздухът в Пловдив и близките населени места се изчисти, съобщиха от областната управа. Екипите на пожарната продължават да гасят локални огнища на депото за утайки край Катуница. Напълно ликвидирано е горенето в дълбочина още преди дни. Днес стойностите за фини прахови частици в Катуница и близките райони, дори са под нормата, сочат данните на..
Временна организация на движение се въвежда от днес до 31.01.2025 г. по ул. „Индустриална“ от кръстовището с „Кукленско шосе“ в посока запад, покрай бившия обувен завод. Причината са строително-монтажни работи по Южния обходен колектор. Движението ще се осъществява двупосочно по южното платно на улицата.
Овладян е пожарът, който пламна в ранния следобед в района на Кукленско шосе в Пловдив. Пет екипа огнеборци гасиха огъня, тръгнал от сухи треви, близо до Митницата, съобщиха за Радио Пловдив от Регионалната дирекция "Пожарна и аварийна безопасност". Сухи треви пламнаха край Кукленско шосе в Пловдив Очевидци коментират, че най-вероятно..
Сухи треви горят в района на Кукленско шосе, в посока Околовръстното шосе, около Митницата. Два екипа са на място и гасят пожара , съобщиха от РСПАБ – Пловдив. По-късно се присъединиха още два. В района има задимяване. Пушекът от пожара се вижда чак от Марково. Няма опасност за сгради и населението, подчертават от пожарната.
Десетки жители на садовското село Катуница, както и хора от съседните села излязоха на протест пред кметството срещу обгазяването на населените им места от тлеещото депо за утайки край селото. Хората настояват за спешни мерки за рекултивация, запръстяване или гасене на депото за утайки с вертолет. Според председателя на общинския съвет Атанас..