Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Структурата на ВСС трябва да се промени


"Аз не мисля, че причините са възникнали сега, от много време се виждат зародишите на тези проблеми. Хората, които познават системата, отдавна говорят за това. Сега вече на цялото общество му стана ясно колко много е увредена нашата система". Така Нели Куцкова, бивш съдия и бивш председател на Съюза на съдиите, коментира скандалите в ръководството на прокуратурата.

Нели Куцкова изрази подкрепа за писмото на Съюза на съдиите, в което Висшият съдебен съвет се призовава да отстрани от длъжност Иван Гешев, Борислав Сарафов и Ясен Тодоров. Куцкова напомни, че през юли 2020 година Съюзът на съдиите се обърна към прокурорите да отстояват професионалното си достойнство.

"Но явно там системата е толкова смразяваща, че никой не смееше да надигне глас. И така допреди няколко дни, когато се засегнаха лични интереси на хора на високи места, се разбра какъв голям проблем има в тази система", отбеляза Нели Куцкова.

Тя коментира и така наречената парламентарна квота представители във Висшия съдебен съвет:

"Идеята да има в съвета парламентарна квота беше, че ако такъв орган е съставен само от професионалисти, неизбежно недостатъците на  системата и професионалната деформация ще окажат влияние и затова е добре да има външни хора, които да внасят някакъв баланс. Идеята беше това да са известни юристи с добро име, университетски преподаватели. За съжаление с годините се оказа, че парламентарната квота се избира на принципа "на тая партия толкова представители, на оная токлова". И се оказа, че когато партиите си избират хора, които са вече в съдебната система, това вече не е никакъв външен поглед и баланс. Защото тези хора също са зависими от началниците си, и то най-вече в прокуратурата- в съда такава зависимост чак няма".

Според Нели Куцкова главният прокурор би трябвало да е наистина само администратор, който да не може да влияе върху професионалната съдба на останалите прокурори във ВСС. 

"Тогава този пост няма да е толкова изкусителен и пътят към него няма да бъде постлан с толкова нечисти помисли", коментира още бившият съдия.

По публикацията работи: Емил Костов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39