В утрото на 18 май във фокуса на вниманието ни са словото, войната по върховете на държавата, която доведе до (без)крайна политическа и правосъдна кризи и нови разговори за необходимостта от конституционни промени. Ще говорим и за културните събития в града, които внасят пъстрота в иначе сивата действителност, която се опитва да ни залее през последните 2 години. Ето и акцентите:
Вместо политическият пъзел да се разплита каквито изгледи имаше до преди дни, той сякаш отново започна да се завързва и да тъпче на едно място. Шансовете за подкрепа на кабинета на Мария Габриел все повече намаляват. В същото време вторите ПП - ДБ ще имат нелеката задача да търсят подкрепа не само за правителство, но и за съдебна реформа чрез промени в Конституцията.
За скритите неща зад интересната и драматична политическа ситуация ще говорим с политолога Марая Цветкова. Заедно търсим отговор на въпросите каква ще е съдбата на първите два мандата и доколко реални са възможностите за подкрепа на конституционни промени.
Темата за конституционните промени с акцент ефективността и наложителността им продължаваме с доц. д-р Христо Паунов, който е специалист по Конституционно право и преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“.
На територията на университета ще останем и с още един разговор. Той е с декана на Филологическия факултет доц. Константин Куцаров. Поводът е 25 юбилейна научна конференция „Заветът на словото“ и 50-годишнината на факултета.
И още – говорим с професор Христо Пимпирев за биографичната му книга "Антарктическият стопаджия", посветена на българските мисии на ледения континент. Представянето й ще бъде в четвъртък от 18:00 часа в зала "Планетариум " на Регионален природонаучен музей - Пловдив
A Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ представя четири впечатляващи арт събития в рамките на третото си издание на фестивала Made at the Academy. Какво е новото в изданието тази година ще ни каже деканът на висшето учебно заведение Тони Шекерджиева – Новак.
Преди всичко това е рубриката „Добро утро, Ден“. Гост в нея тази седмица е джазменът Боби Вълчев.
Равновесието е трудно постижимо в баланса на интересите, на емоциите, на парите, между желанията и възможностите... Темите в четвъртото утро на седмицата в голямата си част съдържат въпроса дали баланс въобще е възможен. С кончината на папа Франциск светът потъна в скръб, но и започна да брои позитиви и негативи за неговия понтификат, а и от първия..
Мощно земетресение от 6,3 по Рихтер разтърси в ранния следобед района на Истанбул. Трусът бе усетен и в България, включително по високите етажи на Пловдив, а БГ Алърт се задейства. С актуална информация за земетресението ще чуем Пламена Райкова – Цанкова , ръководител на департамент „Сеизмология“ в Националния институт по геофизика, геодезия и..
Слънчево и топло, времето днес ни помага да се чувстваме добре! Прибавяме към усмихнатото време и малко интересни теми и хубава музика, за да завършим усещането за щастие! Днес, в Световния ден на книгата и авторското право, спорът в ръбриката ни "За и против" разглежда аудио книгите. В "Жена - истории за Вселени" ви срещаме в актрисата Донка Кьосев...
Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата ще говорим с Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..
Папа Франциск, първият латиноамерикански папа, бе една от най-влиятелните фигури на 21-ви век. Неговата кончина бележи края на едно трансформиращо се папство, поставящо акцент върху социалната справедливост, междурелигиозния диалог и защитата на околната среда. За посвещението да служиш на бедните и да си близо до хората, за мисията на..