Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вълчан Петров с "Дете в душата" на голям екран в Пловдив

Премиера на документалния филм "С дете в душата" за художника Вълчан Петров представят тази вечер в Дома на киното кураторът от изложбена зала "2019" Ваня Трингова и журналистът от БНТ Владислав Севов. Филмът ще се излъчи за първи път на рожденния ден на бай Вълчан, както го наричат творци и приятели. Днес той става на 76 години.

Подбрани са архивни видео материали, излъчвани през годините в различни телевизионни програми и предавания, а съвременната част на продукцията носи смислова цялост при споделянето на фрагментирани мисли и състояния от вътрешния свят на твореца и отпечатъка на вдъхновенията му, ориентирани към богатия духовен свят на човека. 

Опитвам се да чуя шепота на времето и да го превъплътя в съвременна пластична форма. Вълнуват ме нашите духовни корени. Преоткривайки ги, бих искал те да бъдат възродени в платната ми за бъдещето, споделя Вълчан Петров. 

Музиката във филма "С дете в душата" е предоставена от композитора Асен Аврамов. Прожекцията е безплатна.

Миналата седмица в залата на ул. "Гладстон" бе представена ретроспективна изложба на въздействащите картини на големия български художник, която може да се види до края на месеца.

По публикацията работи: Димитър Владимиров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Божествената частица, която всеки човек носи е силата на творчеството

Художникът и скулптор Георги Иванов, известен не само под тепетата с артистичния псевдоним Жорж Трак бе гост в празничното издание на предаването Клуб "Неделя" на Великден. За ученическия си период и следването му в Националната художествена академия в ателието на проф. Светлин Русев, както и това – има ли място политиката в културата, творецът..

публикувано на 20.04.25 в 19:10

2 великденски концерта пред общината

Великденската програма на община пловдив днес включва концерт от 12 часа на пл. „Стефан Стамболов“ на децата от „Арт Войс Център“ с ръководител Румяна Иванова. Вечерта от 18 ч. за пловдивчани и гостите на града ще свири Биг Бенд Пловдив и солисти с диригент Николай Гешев.

публикувано на 20.04.25 в 08:45

Градски турове за 18 април организира "Старинен Пловдив"

На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..

публикувано на 18.04.25 в 10:10

Изложба „Вяра и Светлина“ в храм „Пресвето сърце Исусово“

Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски.  Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..

обновено на 18.04.25 в 09:32

Как рибите се появиха в картините на Йорданка Георгиева?

Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи  Йорданка Георгиева.  Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция.  Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..

публикувано на 18.04.25 в 08:00