Световноизвестният диригент и цигулар Максим Ешкенази гостува в рубриката ни „Добро утро, ден!“ в най-светлата седмица за България, в която посрещнахме 24 май. Не скрива емоцията си, когато казва, че това е най-светлият празник за него.
„Ако имаме национално съкровище, това е нашият език“, категоричен е Ешкенази.
Максим Ешкенази продължава да дели времето си между България и САЩ. Той работи с едни от най-известните оркестри по света и у нас. На 24 май ще поведе похода на духа в Пловдив с концерта „Вивалди завинаги“ на Античен театър. Музикалното пътешествие в света на Антонио Вивалди е по повод празника на българската просвета и култура. Мащабната продукция, която проследява основните периоди в живота на гениалния италиански композитор, е с участието на Симфониета-Враца и актьорите Стефан Къшев и Борис Николов, а режисьор е Борис Радев.
Ешкенази, който е професор в Академията Колбърн, казва, че този концерт за него е специален, тъй като сред публиката ще има и пловдивски учители. Той е категоричен, че учителите, в един перфектен свят, трябва да са най-богатите и почитаните хора.
„Защото те са отговорни за бъдещето, а бъдещето е всичко. И трябва да им благодарим“, мотивира се Максим Ешкенази.
Световноизвестният диригент казва, че най-големият успех са децата му. И се оглежда в техните очи, защото са най-важни.
Максим Ешкенази с вълнение говори за Пловдив и признава, че е влюбен в този град.
„Пловдив има много, много история, която го прави цветен, жив и много любим град за мен“, казва световноизвестният диригент.
Максим Ешкенази обаче има и много хобита, които са далеч от музиката. Той е лицензиран пилот, обича да лети, а новата му страст е управлението на дронове.
В звуковите файлове можете да чуете интервюто на Антония Попова с Максим Ешкенази. И да ни слушате в ефир - всеки делничен ден в 7.30 ч. в "Добро утро, ден!". И отново в събота - от 8 до 9 ч.
Днес отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие. На този ден 196 международни общности и държави, членки на Конвенцията за биологично разнообразие, се обръщат с призив за ежедневни усилия за опазване на биологичното разнообразие и неговото устойчиво ползване. Темата за 2025г " Хармония с природата и устойчиво развитие" разглеждаме с..
На 22 май добавяме още факти и анализи по важните теми от месеца - за еврото, културата ни и българската идентичност. Преди празника 24 май, разказваме за издателя Христо Г. Данов, къщата - музей отбелязва точно днес - 50 години от откриването на експозицията там. Яница Марова с репортаж за издателя от Пловдив, радетел за просвещение и култура...
За разума, чувствата, колелото, стълбата и лабиринта ще бъдат разговорите в предаването „Ден след ден“ в деня на Светите Константин и Елена. Денят е празник на Пазарджик от далечната 1930-та година и след прекъсване по времето на соца е възстановен през 1987 година. Денят обаче е изпитание за 50 хиляди зрелостници в страната, които се явиха на..
Динамична и цветна сряда ни очаква във "Вход свободен"! Отбелязваме Световния ден на културното многообразие, за диалог и развитие. Ще погледнем назад в историята на многовековния ни град, който всякога е бил дом на цветна палитра от различни културни общности. Ще ви разкажем за предстоящите събития от инициативата "Танц в сърцето на Пловдив". Елиа..
Празничното утро на 21 май ще посрещнем с камбанен звън от пловдивския храм „Свети Свети Константин и Елена“. Там ще бъде нашата колежка Елена Крушкова , която ще ни разкаже повече за празника и как пловдивчани го отбелязват. Двайсет и първият ден на месеца е изключително важен за над 50 000 зрелостници в цялата страна, които ще се явяват..