24 май - Деня на Светите първоапостоли Кирил и Методий, на буквите и културното просветление, с „Върви, народе възродени“ - като молитва, изпитание и кръст, който всеки българин носи в сърцето си.
Защото Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност вгражда в гените ни усещането за съдбовност, свобода и дълг, без давност във времето и зависимости от политическата конюнктура, е единственият български празник, приеман като сакрален от народа ни в страната и във всяка друга точка по света.
Към словото, създаващо вечност и красота и към всички носители на духовното съзидание, „Точно днес“ - искрено преклонение и респект!
Запазена територия за творците на Пловдив, хората на духа, образованието и науката, носителите на високи отличия и техните послания ще бъде времето на вълните на празничната програма от 7 до 10 ч.
Часове след връчването на наградите „Пловдив“ в навечерието на 24 май на автори с ярки постижения в областта на културата и изкуството през миналата година в 12 категории и на Специалната награда „Пловдив“ от кмета за изключителни постижения и цялостен принос в културата на града – репортаж на Стоян Терзиев.
За словото и книгите като цивилизационен код за съхранението и самочувствието на един народ, несъизмерима с нищо друго сила и непробиваем щит срещу разрухата и тъмнината – Красимир Лозанов – заместник-председател на Асоциация „Българска книга“.
За езика – медитор между културите и ключ за магичното преминаване през мъдростта на нациите – разговаряме с преподавателя в Атинския университет с лекторат по български език, литература и култура Генчо Банев.
Акустиката на празничния ден с гласовете на носителите на високите отличия учители, директори и педагози за дейността им, връчени им в Актовата зала на Хуманитарната химназия „Св.св. Кирил и Методий“ – от репортажа на Антония Попова.
В навечерието на 24 май разговаряме с известния пловдивски художник Здравко Йончев, който откри самостоятелна изложба в Загреб, Хърватия, като неразделна част от честването на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Преди излъчването на последното издание на рубриката „Великите европейци“ – авторът Пламен Асенов разказва за мотивацията да събере в звукови и писмени свидетелства достойната европейска памет с личности, оставили ярките си следи във времето. На 24 май чуйте и втората част от неговия разказ за славянските първоучители и покровители на Европа Св.св. Кирил и Методий.
А в "Добро утро, Ден" - световноизвестният диригент Максим Ешкенази споделя вълнението си от гостуването си в Европейската столица на културата - 2019, преди вечерта да ни поведе към света на Вивалди на Античния театър .
В петък сутрин в навечерието на 24 май ще ви разкажем за старите ръкописи и книги в НБ "Иван Вазов" в Пловдив, а наш събеседник ще е главният библиотекар в отдел "Специални сбирки" д-р Петко Георгиев. Ще ви заведем и в Цар-Симеоновата градина, изпърстрена вече с мащабни цветни картини, изобразяващи буквите За първото издание на фестивала Флоропополис,..
Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...
Днес отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие. На този ден 196 международни общности и държави, членки на Конвенцията за биологично разнообразие, се обръщат с призив за ежедневни усилия за опазване на биологичното разнообразие и неговото устойчиво ползване. Темата за 2025г " Хармония с природата и устойчиво развитие" разглеждаме с..
На 22 май добавяме още факти и анализи по важните теми от месеца - за еврото, културата ни и българската идентичност. Преди празника 24 май, разказваме за издателя Христо Г. Данов, къщата - музей отбелязва точно днес - 50 години от откриването на експозицията там. Яница Марова с репортаж за издателя от Пловдив, радетел за просвещение и култура...
За разума, чувствата, колелото, стълбата и лабиринта ще бъдат разговорите в предаването „Ден след ден“ в деня на Светите Константин и Елена. Денят е празник на Пазарджик от далечната 1930-та година и след прекъсване по времето на соца е възстановен през 1987 година. Денят обаче е изпитание за 50 хиляди зрелостници в страната, които се явиха на..