Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четенето е важен културен, но и социален маркер

"Честито чудо на езика" - това са фокусните думи, които минути преди да настъпи 24 май, от височината на небостъргача Скай Гардън в Лондон Георги Господинов произнесе към всички  в целия свят на български език като поздравление във връзка с връчването му на една от най-големите световни литературни награди - "Букър". Това е награда, която за първи път включва в номинацията си български автор, който я взима, и по моя оценка, това е най-високото международно литературно отличие в цялата история на българската литература". Това заяви Красимир Лозанов - член на УС на Асоциация "Българска книга".

По думите му,  литературата не е спорт и в нея няма състезания в сантиметри и в точки. 

"Има обаче инструменти в литературата, които обективират един успех. Най-важният сред тях са наградите. А   всички хора, които се вълнуват от литература, знаят, че основаната през 2005 г. награда "Букър" е една от безспорно най-важните световни литературни награди. И какъв по-голям подарък от това може да има за всички българи..."

На въпрос четат ли българите книги и колко, Лозанов подчерта, че съгласно последното проучване на "Алфа Рисърч", българите включват четеното в топ 5 сред най-предпочитаните дейности в свободното си време, като го поставят на 5-то място. 70% предпочитат да гледат телевизия, но 36%, което е една трета от хората в България, предпочитат да четат. този процент е два пъти по-висок отколкото процентите на предпочитащите да обикалят МОЛ-овете.   8% заявяват, че обичат да ходят на кино в свободното си време, а 14% - да спортуват.

"Натъжаващото обаче е, че в групата между 18 и 30 години процентът на  хората, които предпочитат четенето, е много нисък и той е съпоставим с този сред възрастните хора. При тях той е обясним, защото те се позовават на трудности с четенето,  здравето, трудността да се купуват книги, поради бюджетни ограничения, но при младите хора тази тенденция е тревожна".

Дейността на АБК е насочена към възможността повече книги и събития свързани с четенето да стигнат до младите хора.

Лозанов бе категоричен, че четенето в България е интересен социален, а не само културен маркер. Като аргумент, той подчерта, че сред хората с висок социален статус в по-големите градове, четенето се припознава като престижна дейност. 

Цялото интервю - звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ако държавата не свие разходите, ще трябва да вдига данъци

Колко сериозна е кризата с публичните финанси? Възможно ли е отново да бъде прикрит рекордният бюджетен дефицит на страната ни? А рискът от дългова спирала? Предизвикателствата пред „Бюджет 2026“ – първата за България финансова рамка в евро коментира икономистът  Димитър Чобанов от Института по икономики и политики в УНСС.  Той посочи, че..

публикувано на 10.10.25 в 16:25

Събират средства за спешен ремонт на храма в Дълго поле

Събират средства за спешен ремонт на църквата „Свети Архангел Михаил“ в Дълго поле, която е на почти век. Покривът й от дълги години е компрометиран и има нужда от основен ремонт, за да се запазят стенописите и иконите. До момента са правени частични, козметични ремонти, обясни отец Янко.  За целта са необходими 40 000 лева. Събрана е само..

обновено на 10.10.25 в 09:03

Сериозен ръст на кандидатите за съветници в Пазарджик

Организацията за извънредните избори зда общински съветници в Пазарджик в неделя, 12 октомври, върви по график, каза за Радио Пловдив Стефан Димитров, председател на ОИК Пазарджик. Той съобщи, че има постъпили сигнали за нерегламентирано поставяне на агитационни материали и два сигнала за купуване на гласове, които са препратени към прокуратурата...

публикувано на 10.10.25 в 08:43

Политици с частни ВЕЦ-ове провалят поливното земеделие

Липса на добиви заради сушата; източена вода от язовирите заради ВЕЦ-ове, които са собственост на политици и депутати;  липса на пазари - това са само част от причините  всички в сектора зърнопроизводство да сме пред фалит . Няма вода за напояване, тъй като през зимата, когато токът е скъп, водата се източва през частните ВЕЦ-ове,..

публикувано на 09.10.25 в 17:44

Студент от ПУ получи Награда "Джон Атанасов"

Ивайло Хубенов , студент от 4 курс в Пловдивския университет  "Паисий Хилендарски" получи Награда "Джон Атанасов“, учредена от президента на Република България.  Отличията в различни категории се връчват на млади български учени и изследователи в областта на компютърните науки за техните изключителни постижения на световно ниво. 22 - годишният..

публикувано на 09.10.25 в 14:46