„Българите ще получат това, което им даде Георги Господинов. Цял свят вече знае какво е България - чрез Георги Господинов. 25 страни са го издали“, това заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив Божана Апостолова, която е издател на Георги Господинов.
Тя заяви, че е научила за международната награда „Букър“ на Господинов от нейния син – Манол Пейков.
„В този момент аз си спомних как започнах да издавам българска литература. Как всички ми се подиграваха и ми казваха „Нищо няма да спечелиш. Българска литература ще издава...“. Това беше време, когато българската литература не само не беше на мода, а за нея се говореше неглижирано. За мое щастие всички знаят, че аз съм расла много бедно. Майка ми на 27 години беше вдовица. Баща ми отправи едно велико проклятие към мен, защото умря много млад, той каза „Аз няма да мога да я гледам. Нея Бог ще я гледа“. И както виждате - мен Бог ме гледа. Реших, че духовността е най-важна и започнах да издавам българска литература“, разказа Божана Апостолова, която подчерта, че никога не е взимала пари за издаване на българска литература.
Издателката се върна и във времето, когато е подала ръка на Георги Господинов.
„Той е много скромен. Много е внимателен към всички, не към определени хора. И е много трудолюбив. Миналата година бях на една негова премиера. Жито да хвърлиш, нямаше къде да падне. Тоест - обичам го не само аз, обичат го хората“, категорична беше Божана Апостолова.
Тя беше категорична, че успешната рецепта за издаване на книги, е да се чете много.
„Важно е да четеш и да знаеш. Аз съм щастлива, защото помогнах да се създаде духовността в България“, категорична беше Божана Апостолова.
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...