Коментар за оформящото се правителство и мнозинство на първите две политически сили и препъни-камъните пред тях направи в програма "Ден след ден" социологът Юлий Павлов.
Според него ще имаме със сигурност правителство, защото основното вече е договорено и предстои доизработване на детайлите.Същественото е дали ще има разбирателство между двете политически сили .
На въпрос как ще наричаме това правителство - коалиционно или правителство на отговорността, Павлов уточни:
"Когато има коалиции между враждуващи партии се избягва този термин. Да си припомни 1990 година правителството на Димитър Попов. Не го наричахме коалиция, но то си беше коалиция с участието и на СДС, и на БСП ,и на ДПС, и на БЗНС и всички бягаха от това име и сега ще бягат. Тогава се постигна разбирателство при много по-високо ниво на омразата, която имаше при политическите сили и при много по-големи различия във вижданията за бъдещето развитие на България. Сега в момента след като омразата беше преодоляна или поне прикрита, което се случи още при разговорите на двете формации, то за останалите неща нямат съществени различия, което се видя още в миналия парламент, където те не си говореха, но въпреки това гласуваха заедно основните законопроекти, засягащи бъдещото развитие на България и във икономически и във външно политически план", коментира Павлов.
Според социолога по-големите остъпки на пръв прочит са направени от ГЕРБ, които няма да имат представители, освен Габриел. Той смята обаче, че ако еспертите в управлението са само от страна на ПП, това няма да е много добро за тях.
По думите му е рисково, когато само ПП вкарват експерти, защото дори ДБ не искат да дадат експерти за това правителство. Смята, че е прекалено голяма отговорността, ако нещата не тръгнат добре.
"Всъщност и двете страни направиха компромиси и остъпиха доста от предварително обявените си намерения и се надявам, че ако има резултати и двете формации няма да търпят загуби", допълни социологът.
Той смята, че дори ще привлекат разколебани избиратели. Анализаторът допълни, че в този парламент няма да има нужда от златен пръст, защото двете формации имат достатъчно депутати.
Социолът смята, че местните избори и резултатите не би трябвало да са причина за разпадане на коалицията.
По думите му след като се сформира сега кабинет местните избори ще се насочат към това русло към, което трябава - местните проблеми на хората.
"Сега ще се случи това, което искат повечето избиратели. Те искат кметове, които да не са политизирани, а да бъдат ексерти -икономисти, финансисти, юристи - да имат поглед върху проблемите на общината, заключи Павлов.
Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..