Галерия „Възраждане“ открива във вторник изложбата „Копнежи и съновидения“ на една от гранддамите на съвременната българска живопис - Виолета Радкова. Творбите може да се разгледат в салона на галерията в Стария град до 20 юни.
Галеристката Краси Алексиева пише за авторката: "Виолета Радкова е отдавна запазена марка. Виждаш картините ѝ и я запомняш завинаги. Нейните златни и сребърни актове, натюрморти, пейзажи и интимни пространства създават идеалистична представа за красота, която вече трудно си намира мястото и пространството в нашия свят на жестоко рекламиран кич и убогост. Картините са като миражи, илюзорни съновидения и скрит копнеж."
Кратка биография на Виолета Радкова: Родена през 1948 г. През 1973 г. завършва Национална Художествена Академия, София. Член на СБХ и на САБ. Има осъществени над 40 самостоятелни изложби в България, Германия, Австрия, Турция, Франция, Русия, Холандия. Участвала е в множество пленери и общи изложби по целия свят. Работи и като художник - сценограф в държавните театри в гр. Русе и гр. Силистра. Реализирала е над 150 сценогрофски проекти в театрите в Русе, София, Сливен, Силистра, Добрич и др.
Има многобройни участия в Пражкото квадриенале на сценографията.
През 1989 г. – първа награда за сценография за постановката „Музика от Шатровец " от К. Илиев, режисьор Ст. Камбарев.
През 2001 г. – награда на САБ Икар 2001 за постановките „Елате ни вижте” от К. Топалов, режисьор Ст. Стайчев и „Направи нещо Мет” от Азис Несин, режисьор Ст. Стайчев. Има многобройни участия в Пражкото квадриенале на сценографията.
През 2014 г. - наградата за сценография на Международен фестивал „Нова българска драма”, гр.Шумен. Носител на награда „Русе” за принос в културния живот на града, както и златна значка „Русе” за високи постижения в областта на изобразителното изкуство.
Живка Танчева разговаря с художничката, може да чуете от звуковия файл по темата.На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..