Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавните финанси са най-горещият картоф и казус

Михаил Кръстев
Снимка: БГНЕС

Икономическият анализатор Михаил Кръстев коментира в програма "Точно днес" икономическите и политическите процеси и как липсата на бюджет ще се отрази на социалните плащания и ситуацията в страната.

Според него с предложението на служебния кабинет за удължаване на удължения бюджет за 2022-ра година не може да се каже, че се дава глътка въздух на финансите на страната след 10 юни, защото:

"Глътка въздух не би могъл да има човек един човек, който се дави по средата на окен. В тази позиция ни поставиха политиците през последните години, тъй като няма абсолютна никаква визия за развитието на публичните финанси, няма визия както от основните политически партии,  няма визия, донякъде разбиремо и от страна на служебната власт, тъй като тя не е натоварена по презумция със съставяне на дългорсрочна финансова политика", обясни Кръстев.

По думите му в крайна сметка предложения от МФ бюджет с толкова висок дефицит и с никаква кардинална промяна по отношение на разходната част в бюджета, която е проблематичната и която на практика означава, че искаме да харчим много повече, отколкото изкарваме, отколкото разполагаме няка как да бъде приет от политическите сили

"Така предложненият бюджет беше ясно  че няма как да бъде приет от политическите сили. Съответно политическата криза не предразполага за изготвяне на индивидуален бюджет от едно редовно правителство поне не до сроковете, които са необходими. В крайна сметка се оказваме в ситуация,  в която трябва да продължим една финансова рамка, изготвена през лятото 2022 при абсолютно различна икономическа и финансова обстановка, при съвсем различни параметри, които трябва да опрерира държавата  И това което се случва е това - глътка въздух преди оканчателното удавяне", посочи анализаторът.

Той смята, че на този етап няма риск да не могат да се извършват социалните плащания, пенсии и заплати в бюджетния сектор. Според него предложението за удължаване на бюджета ще бъде прието, а  дори и да се стигне до ситуацията това да не случи:

"Винаги може да има чрез преразпределяне на други пера в бюджета, да се осигурят необходимите средства за тези плащания. Тоест риск за плащанията  няма и на този етап, а няма и по принцип, тъй като това е наистина момента, в който червената линия не може да бъде  прекосена - нито от политиците, нито от изпълнителната власт.  Те не могат да спрат плащанията към тези социални групи и съответно към държавния сектор. Това обаче не означава, че няма проблем. Напротив проблъмът е огромен", смята Кръстев. 

Според него без реални мерки, без  финансова рамка, без капиталова програма, без инвестиции от страна на държавата в един момент може да се окажем затруднени.

Икономическият анализатор смята, че при преполовяване на годината и все още незапочнала процедура за изготвяне на нов бюджет, е безмислено да се прави финансова рамка за 2023 година, защото е изгубено времето и голяма част от финансовите параметри в 2023 са се случили. 

В края на юли няма какво да се бюджетира и планира за оставащите месеци. Той смята, че по-скоро трябва да се мисли сериозно за финансовата рамка за 2024 година.

Кръстев допълни, че при създалата се ситуация, дали ще бъде съставено правителство няма чак такова голямо значение, ако това правителство няма визия за вкарване на ред на държавните финанси, които безспроно вече се превъращат в най-горещия картоф и в най-важния казус за решваане в българската политика.

Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.



По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Ддоц. Екатерина Дамянова

Изборът на новия патриарх е изненадващ

Изборът на новия български патриарх Даниил беше изненада, защото хората в църковните следи и обществеността имаха нагласата, очакванията, убедеността, че фаворитите за този пост са други. Това може да породи много реакции, които вече виждаме, коментира в програма "Точно днес" богословът доц. д-р Екатерина Дамянова от  Богословския факултет на СУ..

публикувано на 01.07.24 в 11:14
Теодор Славев

Най-лошият сценарий е да отидем на избори през есента

По политическите завои минаваме в понеделник с д-р  Теодор Славев , политолог от Българския институт за правни инициативи.  Днес президентът Румен Радев връчи проучвателния мандат на ГЕРБ-СДС.  За очакванията - разговор в програма "Точно днес" с д-р Славев, той отбеляза: "Може да говорим за рисковете от кабинет на малцинството, отколкото за..

публикувано на 01.07.24 в 09:48

Вл. Темелков е номиниран за министър в кабинета на ГЕРБ

Владимир Темелков, заместник-кмет на община Пловдив, е номиниран за министър на електронното управление от кандидата за премиер Росен Желязков. Това стана ясно преди минути, по време на връчването на първия мандат на най-голямата парламентарно представена сила ГЕРБ-СДС. Пред Радио Пловдив Владимир Темелков потвърди номинацията си, но отказа повече..

публикувано на 01.07.24 в 09:22

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24