Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да се съкрати веригата за доставки на продукти

Съкращаването на веригата за доставки на хранителните продукти, вкл. и млечните, може да бъде ефективна мярка за преодоляване на проблема с ниската цена, на която продават стоката си производителите. Това коментира доц. Димо Атанасов, декан на факултета по икономика в Аграрния университет в Пловдив, по повод протеста на животновъди в Долна Махала срещу ниските изкупни цени на млякото и отказа на част от мандрите да го изкупуват.

Според него покупателната способност на населението има отражение върху случващото се в бранша, но не това е основният проблем. Доц. Атанасов обясни, че веригата за доставки е прекалено дълга. Тя започва от фермата, в която се произвежда суровината, след това млякото минава през не един прекупвач, отива в мандрата, където се преработва, минава през складовете и едва тогава се озовава в търговската верига.

„Докато достигне  в магазина цената на суровината от 0,50 ст. на литър достига над 3 лв. за литър прясното мляко. Трябва да се търсят възможности за скъсяването й и за подобряването на ефективността на всички участници по тази верига“, каза доц. Атанасов.

Освен това според него важна роля играят и сдруженията, кооперациите и асоциациите, тъй като те образуват една по-голяма единица и по този начин имат възможност да се договарят за по-добри условия за суровината. Могат да помагат и за решаване на проблеми като високите цени на входящи ресурси във фермата – фуражи, препарати.

„Вариант за борба с ниските цени е и вертикалната интеграция, т.е. производителите да отидат на по-долен или по-горен етаж във веригата на доставки. По-долен етаж означава те сами да си произвеждат фуража и да не зависят от доставчици, а по-горен – вместо да продават млякото да инвестират в мандра, за да го преработват“, отбеляза доц. Атанасов.

Той добави още, че в Ирландия почти всички фермери участват в асоциации, преработват си млякото и дори достига до края на търговската верига.

Обясни още, че от началото на 90-те години насам политиката на българското стопанство се характеризира с малко на брой едри стопанства и много на брой дребни производители. По думите му този проблем е бил характерен и за други европейски държави, но те са го преодолели и вече берат плодовете на това.

Доц. Атанасов отбеляза също така, че се наблюдава тенденция на отлив на хора, които предпочитат да пазаруват в супермаркетите, тъй като водещият преди фактор – цена – вече не съществува. „Сега цените в супермаркетите са дори по-високи, отколкото в малките квартални магазини“, каза доц. Атанасов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45