"Струва ми се, че сега виждаме нещо, което всички очакват. Политиците се опитват да правят кабинет, нали това искаме...Прокуратурата разпитва политици и иска имунитета на политици, нали това искаме... Единственият проблем е в това, че тези, които ще правят Кабинет, им искат имунитетите или ги разпитват. Някакси нещата започват да си идват по местата и всички са щастливи - щастливи са и тези, които ще имат възможност да направят Кабинет, и гражданите, защото правораздавателните и правозащитните органи започват да вършат някаква работа. Остава да видим в целия този поток от щастие какво ще се случи". Това заяви политологът Страхил Делийски.
По думите му обаче, извън образа на щастието, прави впечатление фактът, че сме в ситуация, в която очакванията за съставяне на Кабинет вече са придобили крайна форма.
"Ние сме в подобна ситуация от доста време. Още втория, а и третия кабинет на Борисов бяха разказани като Кабинети, чиято цел е просто да ги има. Независимо от това кой ще го прави, как ще го прави, как ще участва, но важното е да има Правителство. Но тази свръхзадача от две години вече е свръх свръхзадача".
Важната част от този разговор обаче, която се отнася до това, какво ще се прави и знаем ли как, и още - искат ли гражданите да се прави това, което политиците искат, изцяло липсва. Целият разговор е заключен в призива "Дайте да го направим!".
Делийски подчерта, че президентът Радев е направил голяма услуга на ГЕРБ и ПП-ДБ, като сам се е предложил да влезе в ролята на общия враг и така е улеснил преговорния процес.
Интересен е по-скоро начинът, по който ще се разказва процесът на преговорите, а не - същината му.
"За тези, които трябва да направят Кабинет, този разказ е удобен и ще легитимира процеса на договаряне. Виждаме, че има и поход за парламентарна република в ЕС и НАТО, все едно, че някой не иска това... Но това е ключ и механизъм на спойката да заработи. Оттук нататък обаче ще стане по-сложно, защото гражданите ще очакват този Кабинет, който е Кабинетът на парламентарната Република в ЕС и НАТО, да потвърди този си етикет. Това ще създаде натиск върху следващия Кабинет в тази посока. От него ще се очаква такъв тип политика, която и да е съобразена с парламентарните принципи, но и да отговаря на представите как се прави политика в ЕС.
Да се прави европейска политика е хубаво, но не е добре, когато европейската политика е знаме. Защото европейската политика означава много неща отвъд развяването на знамена - голямата задача на едно европейско Правителство е да разкаже смисъла на това, което ще прави. А по-трудното ще дойде след направата на Правителство и това трябва да влезе в разбиранията на тези, които ще го правят".
Делийски прогнозира, че Правителство ще бъде сформирано и най-вероятно, каквото и да е то, ще може да бъде преглътнато, но не и политиката, която това Правителство ще прави.
Интервюто - звуковия файл:
След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..
Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците. Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..
На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив. Енев подчерта, че за разлика от..
Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет. Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%. Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..
В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...