Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рамковият договор да гарантира компенсиране на инфлацията

В новия рамков договор Българският лекарски съюз поставя преди всичко акцент върху принципите, като най-важният е адекватно финансиране, което да компенсира инфлацията и цените на енергоносителите, защото от те са тясно свързани с предоставяната услуга.  Това коментира в предаването „Точно днес“ д-р Георги Цигаровски председател на Районната колегия на БЛС в Пловдив. 

Поводът е дадената зелена светлина на представителите на съсловната организация да подпишат рамковия договор с НЗОК за следващите 3 години при спазване на уговорените условия на работа и цени и обеми на медицинските дейности.

“Не може пациентът да трепери от студ докато му правим кардиограма през зимата.

Акцентът не е върху цени и обеми, акцентът е върху правилата, новостите, които навлизат в медицината без значение дали става въпрос за нов вид операция или за електронизация на здравеопазването и все повече документи да могат да се придвижват по електронен път. Балансирани са промените и няма акцент, т.е. във всеки един от секторите има множество акценти“, обясни д-р Цигаровски.

Той добави също, че настояват за оценяване на нови видове услуги, медикаменти и новости, които предстои да навлязат в медицината.

Предлагат на здравната каса и да има гъвкавост при отчитане на леглата в болничната помощ, т.е. болниците да могат да прехвърлят до 10% от леглата си от една клиника в друга от същия тип. Д-р Цигаровски обясни:

„Ако една болница има инфекциозно, гастроентерологично отделение и пулмологично приемът в тях да бъде съобразен с нуждите. През февруари – разтройства няма, има обаче много пневмонии и да е възможно по време на грипната епидемия при нужда да се прехвърлят легла от тези, които са предвидени за хора с лятно разтройство например.

При сега действащите правила ако на 17 февруари капацитетът на леглата в пулмологията е запълнен, а човек е с тежка пневмония и трябва да бъде приет в болница, то това не може да се случи. Другаде може да има празни стаи, но те не могат да се използват“.

Друга важна насока в рамковия договор е ако изследвания или направления за консултация са задължителжителни със заповед на министъра, то те да са извън регулативния стандарт и да могат да се издават без оглед дали лимитите са свършили.

Д-р Цигаровски добави още, че близо 50 клинични пътеки през годините са подценявани и е крайно време да има реално остойностяване в здравеопазването . Според него е важно рамковият договор да бъде подписан, защото в противен случай ще действат старите правила при нови условия и това би затруднило работата и достъпа на пациентите.

„Лекарите правим всичко възможно здравната система да функционира нормално, въпреки че вече са се натрупали разминавания между новопоявили се закони и наредби и настоящия здравен договор“, каза д-р Цигаровски. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54