Поводът е дадената зелена светлина на представителите на съсловната организация да подпишат рамковия договор с НЗОК за следващите 3 години при спазване на уговорените условия на работа и цени и обеми на медицинските дейности.
“Не може пациентът да трепери от студ докато му правим кардиограма през зимата.
Акцентът не е върху цени и обеми, акцентът е върху правилата, новостите, които навлизат в медицината без значение дали става въпрос за нов вид операция или за електронизация на здравеопазването и все повече документи да могат да се придвижват по електронен път. Балансирани са промените и няма акцент, т.е. във всеки един от секторите има множество акценти“, обясни д-р Цигаровски.
Той добави също, че настояват за оценяване на нови видове услуги, медикаменти и новости, които предстои да навлязат в медицината.
Предлагат на здравната каса и да има гъвкавост при отчитане на леглата в болничната помощ, т.е. болниците да могат да прехвърлят до 10% от леглата си от една клиника в друга от същия тип. Д-р Цигаровски обясни:
„Ако една болница има инфекциозно, гастроентерологично отделение и пулмологично приемът в тях да бъде съобразен с нуждите. През февруари – разтройства няма, има обаче много пневмонии и да е възможно по време на грипната епидемия при нужда да се прехвърлят легла от тези, които са предвидени за хора с лятно разтройство например.
При сега действащите правила ако на 17 февруари капацитетът на леглата в пулмологията е запълнен, а човек е с тежка пневмония и трябва да бъде приет в болница, то това не може да се случи. Другаде може да има празни стаи, но те не могат да се използват“.
Друга важна насока в рамковия договор е ако изследвания или направления за консултация са задължителжителни със заповед на министъра, то те да са извън регулативния стандарт и да могат да се издават без оглед дали лимитите са свършили.
Д-р Цигаровски добави още, че близо 50 клинични пътеки през годините са подценявани и е крайно време да има реално остойностяване в здравеопазването . Според него е важно рамковият договор да бъде подписан, защото в противен случай ще действат старите правила при нови условия и това би затруднило работата и достъпа на пациентите.
„Лекарите правим всичко възможно здравната система да функционира нормално, въпреки че вече са се натрупали разминавания между новопоявили се закони и наредби и настоящия здравен договор“, каза д-р Цигаровски.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..