Има мнозинство за гласуване на кабинет, има ясни заявки от лидерите на първите 2 политически сили, че такова мнозинство трябва да се гласува. Има и нагласи в обществото, че редовен кабинет вече е необходим, за да "оправи нещата" и животът да тръгне по-добре, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Киряков.
За оперативно мнозинство, което да гласува правителството, ДПС е ненужна, защото 2-те големи коалиции имат 132-ма депутати. ДПС е нужна за конституционното мнозинство, което да прокара много важна и дългосрочна реформа, свързана с Конституцията. Тук обаче ДПС може да изиграе и много негативна роля, защото партията няма да се съгласи на каквато и да е съдебна реформа, допълни той.
Киряков посочи, че съдебната реформа и промените в Конституцията са дългосрочна цел, а оперативната - за гласуване на правителството, е по-важна и по-спешна.
Той изброи важните приоритети, които предстоят: освен Шенген и еврозоната, овладяването на инфлацията и обедняването на хората, успокояване на политическата и икономическата ситуация у нас, за да влязат чужди инвестиции, гласуване на законите по Плана за възстановяване и устойчивост и др.
"Ще има доста недоволни, защото трябва да се вземат доста "кървави" решения. Всички обаче трябва да подходят отговорно, а не да решават свои проблеми и цели", подчерта политологът.
Киряков допълни, че много е важен и въпросът дали ще оцелее кабинетът в следващите 9 месеца, но не трябва да се търси допълнително напрежение.
"Защо се прави тази коалиция, въпреки че "си нямат доверие" по думите на Н. Денков? Отговорът е видимият страх от страна на ГЕРБ да не бъде арестуван техният лидер Бойко Борисов по обвинение, че е подпомагал или участвал в корупционни схеми", смята политологът.
Ключът за живота на този кабинет е какъв ще е резултатът от тези проверки, които доскоро бяха "на трупчета", допълни той.
Цялото интервю на Елена Крушкова с политолога Георги Киряков е в прикачения файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..