Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са спасителите на българските евреи, говорят техните потомци

Спасените и спасителите - 80 години от спасяването на българските евреи

Снимка: БГНЕС

Тази година се навършват 80 години от спасяването на българските евреи и депортацията на 11 343 евреи от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и гр. Пирот в нацистките лагери на смъртта. Паметните събития от месец март 1943 година бяха отбелязани по национална програма с  инициативи на редица места в страната и чужбина - шествия, научни конференции, изложби.

България е една от малкото европейски страни, която успява да спаси от депортиране в нацистките концлагери евреите, живеещи по нашите земи. Героичният акт е дело на видни български общественици, представители на Българската Православна църква, политици, интелектуалци и граждани.

По повод годишнината Радио Пловдив представя различни гледни точки и лични истории от най-черната страница от съвременната европейска история.

В този репортаж са включени три лични истории на потомци, чиито предци дадоха морален урок на цяла Европа:

Лалка Обрейкова - внучка на създателя на Пловдивския панаир и председател на Пловдивската търговско-индустриална камара Обрейко Обрейков.

Архитект Цветан Мумджиев – наследник на полковник Цветан Мумджиев.

Отец Емил Паралингов - свещеник в храм „Св. Параскева” в Пловдив, следовник на пловдивския митрополит Кирил.

В звуковия файл е репортажът на Антоанета Петричанска.

Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата

Лалка Обрейкова

Арх. Цветан Мумджиев
Отец Емил Паралингов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56