Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земетресението в Пловдив няма връзка с тези в Румъния и Турция

Земетресението с магнитут от 4,7, което разтресе вчера следобед Пловдив и региона, не е изненада, защото тук е сеизмично активен район. Това каза пред Радио Пловдив проф. Николай Милошев, директор на Института по геофизика, геодезия и география към БАН. 

Регистрирани са няколко последващи слаби трусове, 4-5 от които са под 2 и няма как да се усетят от хората, обясни той. 

"Земетресението по нашите класификации не е силно, но е силно усещането на хората в Пловдив и региона, защото са били в епицентъра. Нещата са в съвсем нормалните рамки", допълни професорът.

Той припомни, че Пловдив е сеизмично активен район, затова тук се усеща вертикално, защото е до епицентъра. "За съжаление земетресения са станали и продължават да стават. Слава Богу, са в магнитут, който не довежда до тежки щети и жертви".

Проф. Милошев допълни, че освобождаването на земната енергия е добре, но това не ни гарантира спокойствие в следващите 10-15 или 50-100 години. "Не можем да прогнозираме какво ще се случи. Трябва да сме внимателни и да се съобразяваме с природата". 

По думите му, строителството трябва да се съобразява с противоземетръсните норми, а те в България са добри. 
"Вчерашното земетресение в Пловдивско не е свързано по никакъв начин с Вранча в Румъния, разстоянието е много голямо. С Турция също няма връзка. Разликата в силата на 2-та труса - в Пловдив и в Турция, е стотици пъти", подчерта професорът.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с проф. Николай Милошев е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50