Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не е сигурно увеличението на минималната заплата

Проф. Боян Дуранкев
Снимка: Стопкадър, БНТ


"Редно е тези дни финансовият министър да внесе в Народното събрание окончателния вариант на бюджета за 2023 г., защото бюджетът се приема от парламента, а не от министъра. Очакват се твърде разгорещени дебати в парламента, въпреки че вероятно новата коалиция ще подкрепи такъв бюджет с дефицит, който ще бъде под 3%". Това коментира икономистът проф. Боян Дуранкев.


Той посочи, че действително песниите ще бъдат увеличени с 12%, но не е сигурно че ще се увеличи минималната работна заплата, която, по думите му, вече доста изостава от темпа на инфлацията.

"Новата прогноза на Евростат за растежа ( на БВП) на България е под 1%. Това е твърде тревожен факт. Това означава, че последният вагон на европейския влак изостава още повече от останалите. Освен това в сравнение с април имаме 11,2% срив на износа и 12% спад на вноса. Това показва, че икономиката навлиза в така наречената експортна рецесия. Това, което се случва с българската икономика, показва, че тя е слаба, бледа и е невъзможно да достига средните европейски показатели", посочи проф. Дуранкев.

Намалението на инфлацията и отчетената дори дефлация през май Боян Дуранкев коментира така:

"Това е все едно да кажем, че човек ако има 39 и половина градуса температура, че е спаднала температурата на 39,4 да се радваме и да ръкопляскаме. Това не е голяма радост".

Икономистът отбеляза също, че намалението на инфлацията е заради по-ниските цени на горивата, но останалите цени се увеличават на месечна база с над 1 процент.

"Това означава, че хората, които разчитат на заплата, са губещи и ще продължат да бъдат губещи, ако не се вдигне и минималната заплата".

По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проблемът с водоснабдяването на Свежен скоро няма да се реши

Жалба  до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата.  Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е жълта..

публикувано на 15.07.25 в 07:42

Вече цените на имотите растат, от септември с до 12% нагоре

Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната.   Според  него от средата на септември хората, които все още имат..

публикувано на 14.07.25 в 10:41
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26