Създаденото още през 2006 г. със Закона за правната помощ Национално бюро за правна помощ и Адвокатска колегия – Пловдив организират кръгла маса, посветена на правната помощ на лицата, пострадали от домашно насилие и координацията на институциите при осъществяване на защитата им.
Форумът е във връзка с проект „Подобряване на достъпа до правосъдие на лица, живеещи под прага на бедност със специален фокус върху жени, деца и ромска общност“, с партньор норвежката съдебна администрация. За целите и очакванията от събитието – събеседник е адвокат Георги Баев – председател на Адвокатска колегия Пловдив.
"От срещата очакваме да осъществим комуникация между институциите - Община, съдилища, полиция и Центровете за спешна помощ, в които има сигнални данни за домашно насилие да се опитаме да организираме по най-бърз начин защитата на лицето, което има нужда от помощ. За целта в Пловдив и в градовете, в които има районни съдилища - Асеновград, Карлово и Първомай, се планира да бъдат създадени регионални центрове за консултиране към Адвокатска колегия - Пловдив, в които дежурни адвокати ще имат готовност по всяко време да поемат такива жертви и по най-бърз начин да съставят молби за защита от насилие, да ги подадат в Съда и в рамките на деня да бъде издадена такава заповед." Това заяви адвокат Георги Баев.Той подчерта, че идеята е в момента, в който има сигнал за това, дали жертвата отива в болнично заведение или в Полицията, дежурните адвокати от съответния Регионален център да могат се срещнат веднага с жертвата, като още същия ден подадат молба и до края на деня Съдът да е издал и заповедта за защита.
Адвокатите в Центъра ще работят на принципа на дежурствата, като със записаните желаещи да дават правна помощ към Националното бюро за правна помощ, ще се правят списъци за дежурствата им и хората да се насочват своевременно към дежурния адвокат.
Такива регионални центрове вече има създадени във Велико Търново, в Стара Загора и във Варна. Независимо че Пловдив закъснява, важното е такъв регионален център за правна помощ да бъде създаден и тук и той да работи, подчерта адвокат Баев.
"Институциите - най-вече полиция и медицинските центрове, трябва да имат възможност при постъпване на сигнал за домашно насилие, веднага да се свържат с адвокат и да има реакция. Целта е да се избегнат случаите, в които заради неправилно попълнени документи, те се оставят без движение."
В зависимост от конкретните ситуации, е възможно да бъдат създадени и мобилни адвокатски екипи, които да разрешават проблемите на място, подчерта адвокат Баев.
Цялото интервю - звуковия файл:
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..