Създаденото още през 2006 г. със Закона за правната помощ Национално бюро за правна помощ и Адвокатска колегия – Пловдив организират кръгла маса, посветена на правната помощ на лицата, пострадали от домашно насилие и координацията на институциите при осъществяване на защитата им.
Форумът е във връзка с проект „Подобряване на достъпа до правосъдие на лица, живеещи под прага на бедност със специален фокус върху жени, деца и ромска общност“, с партньор норвежката съдебна администрация. За целите и очакванията от събитието – събеседник е адвокат Георги Баев – председател на Адвокатска колегия Пловдив.
"От срещата очакваме да осъществим комуникация между институциите - Община, съдилища, полиция и Центровете за спешна помощ, в които има сигнални данни за домашно насилие да се опитаме да организираме по най-бърз начин защитата на лицето, което има нужда от помощ. За целта в Пловдив и в градовете, в които има районни съдилища - Асеновград, Карлово и Първомай, се планира да бъдат създадени регионални центрове за консултиране към Адвокатска колегия - Пловдив, в които дежурни адвокати ще имат готовност по всяко време да поемат такива жертви и по най-бърз начин да съставят молби за защита от насилие, да ги подадат в Съда и в рамките на деня да бъде издадена такава заповед." Това заяви адвокат Георги Баев.Той подчерта, че идеята е в момента, в който има сигнал за това, дали жертвата отива в болнично заведение или в Полицията, дежурните адвокати от съответния Регионален център да могат се срещнат веднага с жертвата, като още същия ден подадат молба и до края на деня Съдът да е издал и заповедта за защита.
Адвокатите в Центъра ще работят на принципа на дежурствата, като със записаните желаещи да дават правна помощ към Националното бюро за правна помощ, ще се правят списъци за дежурствата им и хората да се насочват своевременно към дежурния адвокат.
Такива регионални центрове вече има създадени във Велико Търново, в Стара Загора и във Варна. Независимо че Пловдив закъснява, важното е такъв регионален център за правна помощ да бъде създаден и тук и той да работи, подчерта адвокат Баев.
"Институциите - най-вече полиция и медицинските центрове, трябва да имат възможност при постъпване на сигнал за домашно насилие, веднага да се свържат с адвокат и да има реакция. Целта е да се избегнат случаите, в които заради неправилно попълнени документи, те се оставят без движение."
В зависимост от конкретните ситуации, е възможно да бъдат създадени и мобилни адвокатски екипи, които да разрешават проблемите на място, подчерта адвокат Баев.
Цялото интервю - звуковия файл:
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..