Областната администрация следи обстановката в Пловдив във връзка с очакваните обилни валежи и е в готовност да задейства плана за реакции при кризи, декларира областният управител Ангел Стоев.
Той съобщи, че най- критично е положението в района на гр. Стамболийски, където отпреди повече от 2 г. има сключен договор за почистване на речното корито на Марица. Той обаче е обжалван в съда от екоорганизация, която отказва срещи, и нищо не може да се предприеме.
Критични участъци има по поречието на река Стряма на територията на Община Марица. Там има диги, които трябва да бъдат укрепени от „Напоителни системи“, които но те не разполагат с техника за това. Областният управител заяви, че е поискал машини да бъдат изпратени от дружеството в София.
Ангел Стоев съобщи, че е разпоредел на кметовете на общините от областта да огледат проблемните участъци и да вземат превантивни мерки. Осигурено е 24-часово наблюдение на нивото на реките и язовирите, за да има възможност за реакция при опасно покачване на водите. Създадена е мобилизация на доброволните формирования, уведомени са и пътноподдържащите фирми за подпомагане с техника.
Днес областният управител е информирал всички членове на Кризисния щаб да бъдат на разположение в събота и неделя при евентуално усложняване на обстановката.
В Пловдив, по разпореждане на кмета Здравко Димитров от тази сутрин извънредно се почистват дъждоприемните шахти. ОП „Чистота“ оставят дежурни екипи, а при проблеми гражданите могат да сигнализират на тел. 0882002347. Дежурни екипи от „Градини и паркове“, както и от другите общински звена, също остават в готовност да реагират при необходимост.
От общинския кризисен щаб при бедствия и аварии имат готовност за очакваните обилни валежи. От там съобщават, че се извършва 24-часов мониторинг на река Марица като в момента нивото на водата е 60 см. и положението е спокойно.
Специално внимание се отделя на участъците по бул. „Васил Априлов“, където при последните проливни дъждове имаше затруднения в оттичането на водата. „Коматевско шосе“, „Ягодовско шосе“ под надлез „Скобелева майка“, подлезът на ул. „Гладстон“ също са сред проблемните места.
Цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас тръгват надолу през първата седмица на февруари, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. От зеленчуците поскъпване има единствено при картофите - с 0,9 на сто до 1,31 лева за килограм, и при морковите – с 0,5 на сто. Най-голям спад се наблюдава в..
Китайски музиканти и българските им колеги ще изнесат концерт в Дома на културата в Пловдив по повод Китайската нова година, посветена на Дървената змия. Проявата с надслова „Изтокът среща запада“ е организирана от посолството на Китай у нас. В концерта участие ще вземат изпълнители от Пекинският оргестър за народна музика и Пекинският симфоничен..
В Първомай се проведе 21-ото издание на Празника на виното и винопроизводството. При откриването кметът Николай Митков отбеляза, че районът е прославен с виното и лозарството, защото в него се намират едни от най-добрите винарски изби. В конкурса за най-добро домашно вино от реколта 2024 г. се включиха 24 винопроизводители, които представиха бели..
Стотици жители и гости на Сопот се включиха в традиционния Старопланински събор "Да стоплим сърцата с вино и любов". Празникът се проведе в местността „Манастирска поляна“, но започна с шествие от центъра на града, предвождано от кмета Станислав Стоенчев и Царя на виното Петър Стайков. Извършено бе и ритуално зарязване на лозе с пожелание за..
Животът на 60-годишен мъж е спасен след 11-часова операция, извършена изцяло от роботизираната система „Да Винчи“ в УМБАЛ "Каспела" в Пловдив. Обхванатият от рак хранопровод на пациента е заменен с част от дебелото му черво. Сложната интервенция е извършена от екип от хирурзи, ръководен от г ръдния хирург д-р Анастас Чапкънов, извършил лично..