Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сарафов е лъжец, винаги съгласен със силните на деня

| обновено на 16.06.23 в 16:30

С осем гласа  "за" и един "против" Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет избра заместник- главния прокурор Борислав Сарафов, който е и директор на Националната следствена служба, за временен ръководител на държавното обвинение. 

Изорът предизвика множесто политически коментари, а правосъдният министър Атанас Славов посочи, че той трябва да бъде легитимиран и оправдан публично.

В интервю за Радио Пловдив Велислав Величков от "Правосъдие за всеки" заяви, че изключително скоростната прокуратура по избора на заместник на Иван Гешев е притеснителна. "Тази процедура доведе до това, че ни в клин ни в ръкав беше избран дългогодишния заместник на Иван Гешев и на Сотир Цацаров и то пак като единствен кандидат, а и с пълно единодушие", аргументира се Величков .

Той припомни, че преди месец Сарафов е започнал битката срещу Иван Гешев, но въпросът е къде е бил той през последните три години, когато не е възразявал срещу Гешев и неговите практики. "Сарафов беше така съгласен с всичко и когато беше заместник на Сотир Цацаров. Той винаги е бил съгласен със силните на деня и със своите началници", поясни Веилслав Величков.

Той добави, че днес Борислав Сарафов е изоставил колегите си от НсЛС, на които е обещал, че няма да ги изостави и че не желае да заеме поста на врид главен прокурор. "Затова ние от "Правосъдие за всеки" го определяме като лъжец. Началниците му в момента са скрити зад една политическа завеса и той ще изпълни своите ангажименти към тях. Първата му заявка е да прецени дали са адекватни исканията за снемане на имунитети на политици, в това число и този на Бойко Борисов. Това е възможна хипотеза за политическа сделка".

Велислав Величков подчерта в заключение, че това, което се е случило днес показва, че конституционните промени стават абсолютно наложителни и трябва да се случат в максимално бързи срокове преди избора на следващ главен прокурор. "И този избор трябва да се извърши от друг, а не от настоящия ВСС".

"Друг е въпросът, че самият пост главен прокурор е не само излишен, а направо вреден, смятаме ние от „Правосъдие за всеки“, категоричен беше Величков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Слави Василев

Казусът с референдума показва, че политиката е над закона

Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд относно рефередума за еврото като победа на правото над произвола на политическата класа. Държавният глава призова  народните представители да вземат неговото предложение и мотиви и да ги внесат в пленарна зала, да се произнесат ясно дали ще се съобразят ли с волята на хората, или ще я..

публикувано на 19.11.25 в 16:14

Бюджетът без корекции може да изкара и бизнеса на протест

Правителството одобри бюджета за 2026 година. Вчера той беше приет от комисията по бюджет и финанси, а днес парламентът включи първото му четене в седмичната си програма. Разискванията по проекта на финасовата рамка ще бъдат на 21 ноември - петък. Всичко това се случва без съгласието на бизнеса и синдикатите. От КТ "Подкрепа" обявиха, че..

публикувано на 19.11.25 в 14:39
Арменски хачкар в София

Арменският Хачкар е знак за идентичност и дар за Пловдив

Инициативен комитет от набор 1965 от арменското училище в Пловдив поиска да постави  Монументален декоративен елемент „Хачкар" в Пловдив, посветен на 1160-та годишнина от приемането на Християнствтото в България. Хачкарът ще бъде изграден  по каноните на хилядолетната арменска традиция върху монолитен блок от вулканичен туф в знак на огромната..

публикувано на 19.11.25 в 10:53
Светозар Гледачев

Бюджет 2026 натоварва икономиката

Проектобюджет 2026 натоварва икономиката. Така финансовият анализатор Светозар Гледачев определи параметрите му, които бяха гласувани на първо четене в бюджетната комисия в НС. По думите му случващото е популизъм за сметка на икономиката, който е започнал още от предходните години.   Той подчерта, че още тази година са започнали..

публикувано на 19.11.25 в 10:32

Съветници против продажбата на общински акции в „Свободна зона"

Групата на „Съединени за Пловдив“, която подкрепя управлението на кмета Костадин Димитров, ще гласува против продажбата на общинските акции в „Свободна зона – Пловдив“. Акционерният дял на Община Пловдив в дружеството е малко над 85%. Против продажбата са и съветниците от групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“.  Това..

публикувано на 19.11.25 в 10:30