Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вечер на партньорството" в НУМТИ "Добрин Петков"

| обновено на 19.06.23 в 14:45

На 20-ти юни, от 18 часа, е началото на традиционния концерт на група "Акомпанятори", в НУМТИ "Добрин Петков".

Началото на проекта е преди 15 години, а целта е да се извадят акомпаниращите пианисти от сянката, в която те обичайно стоят.

„Петнайсет години, в човешкия живот, това е младостта в нейната най-голяма сила. Но, за един проект, тези петнайсет години означават и устойчивост, и стабилност. Целта е акомпаниращите пианисти да бъдат изведени, на преден план, като инициатори и идейни двигатели на събитието. Всички знаем колко съществена и определяща, за ансамбъла, е ролята на пианиста, който съпровожда. И в същото време, как тя може да бъде неглижирана. Обичайната практика е солистите, солиращите изпълнители, да търсят и да канят пианист-акомпанятор за своите изпълнения, а тук нещата са обърнати огледално. Това е концертен формат, в който акомпаняторите канят, за сценични партньори, различни музиканти, като често самите те подсказват или предлагат музикалните произведения, които ще бъдат изпълнени. Но, така или иначе, и в двата случая, ние говорим за партньорство. А, това е нещо, което изисква много качества. Акомпаняторът, в много от случаите, е до такава степен отзивчив, че той разбира какво иска солистът, преди даже самият солист да го е осмислил. До такава степен е развито това вътрешно разбиране. Нещо, което е изключително трудно за постигане и изключително важно за съвместното музициране“, казва Ирен Капеловска, преподавател по пиано в НУМТИ "Добрин Петков" и създател на проекта.

През годините, в този формат, са участвали както акомпанятори от музикалното училище в Пловдив, така и артисти от АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" – Пловдив. Солистите през годините са многобройни и в целия спектър от инструменти и човешки гласове, от утвърдени изпълнители до млади и току-що изгряващи музиканти.

Един от най-младите участници, в концерта утре, е Виктор Василев - цигулка, ученик в музикалното училище. За първи път, той е част от проекта „Вечер на партньорството“. Участие ще вземат и трио балерини, възпитаници на НУМТИ "Добрин Петков". Те ще танцуват по хореография на Нора Маршаха, която е и техен преподавател. Участници в концерта са и флейтистът Ивайло Василев, виолончелистът Никола Николов, Радостина Иванова-цигулка, Анастасия Попова-сопран. Традиционно, ще бъде връчена и грамота за принос към акомпаняторите.

Музикалната програма включва произведения на Камий Сен-Санс, Пучини, Шосон, Прокофиев, Минкус и други.

Вход на събитието - свободен. 

Още, в интервюто на Ирен Капеловска, за предаването „Шейкър“.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за пазителя на България - Боян Мага

Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната?  Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов.  С лушайте, интересно е.

публикувано на 18.07.25 в 10:48

Христо Мутафчиев е носител на наградата на Карлово за 2025 год.

Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. .  Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..

публикувано на 18.07.25 в 10:43

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05