"Иван Гешев вчера заяви, че ще се бори с политически средства за решаване на политически проблеми, което всички тълкуваме като заявка за политическа кариера. Неговото изказване беше в един архаично национал-популистки стил, но истината е, че той никога не е излизал от политическото поле от избирането му за главен прокурор, а и преди това, като ръководител на Специализираната прокуратура и заместник на Сотир Цацаров". Това заяви политическият анализатор от БИПИ Теодор Славев.
По думите му, заслужава внимание въпросът какво е наложило изненадващото отприщване на бързите действия на ВСС, които са неприемливи както за голяма част от магистратското съсловие, освен за членовете на прокурорската колегия, но и за хората. "У обществото остава усещането, че тези хора обслужват тези, които са на власт или че те имат други по-дълбочинни проблеми".
Като резюме на случващото се, Славев подчерта, че Иван Гешев е станал неприемлив за част от управляващата коалиция, която чрез опита той да бъде сменен, си измива ръцете.
"Ефектът обаче е съмнителен. Това, което представителите на властите излъчват като морални ориентири, в частност съдебната власт, е отвратително.То деморализира всички останали по веригата надолу в и без това разделеното българско общество.
В момента виждаме как във върховете на съдебната власт едни хора правят всичко възможно, за да докажат, че са лоялни на тези, които управляват публичния ресурс, или обратното - да водят някаква битка, когато им е неудобно, когато са излезли от стоманените обръчи на корупцията. И какво става тогава с един гражданин, който има реален проблем и трябва да търси правна защита?! Големият проблем е, че справедливост няма и че Закона се употребява в полза на тези, които са на власт и които управляват публичния ресурс".
Дори и в африканските държави, когато има подобни скандали, хората излизат на улицата, подчерта Славев. Това не се случва у нас, защото хората се измориха от политическата криза, а социологическите изследвания сочат, че поредицата от избори е притиснала хората да искат каквото и да е управление, за да си починат от изборите.
Ако президентът Радев заявява, "че има и други проблеми, освен оставката на Сарафов", и неглижира скандала в съдебната власт, това ще бъде много опасно. "Този скандал извади наяве това, което се говори от години и което хората усещат със социалните си сетива - изключително бруталната зависимост на съдебната власт. Неглижирането на този проблем от страна на Радев, не му прави чест", заяви Славев.
Той определи опитите да се правят политически проекти с шоу с един човек, като несполучливи.
"За да се прави партия, да се гради организация, трябват много хора, трябва идеология и финансиране. Интересно е какво ще е партийното политическо финансиране на един евентуален проект на Иван Гешев, който се позиционира в национал-популисткото пространство. Като най-голям субект в това пространство "Възраждане" гледа на Изток, докато Иван Гешев ще е по-скоро някакъв експериментален евроатлантически патриот".
Интервю - звуковия файл:
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..