На 21 юни посрещаме астрономическото лято и в синхрон с летните жеги вървим по ръба на горещите за деня теми за обществото.
Под знака на книгите се изнизва тази седмица. И в синхрон с фестивала „Пловдив чете“ обръщаме поглед към преводната литература, а темата на разговора е преводима ли е поезията и не влиза ли всъщност преводачът в ролята на съавтор. За поезията между редовете, за правилно подбраните думи говорим с издателя и преводач Йорданка Бибина.
С медийния експерт и културолог доц. Георги Лозанов дискутираме темата за издигането на пилона в Рожен, която през последните дни разбуни страстите и доведе до редица полемики. Събуди и въпроса докъде се простира патриотизмът в народопсихологията ни и какво се крие под външния слой на мотивите на противниците.
И още – обръщаме поглед към взаимовръзката пазар на труда – образование. Поводът е изпратено писмо на АИКБ до образователното министерство, в което работодателската организация настоява предложеният проект за утвърждаване броя на приеманите за обучение студенти и докторанти във висшите училища и научни организации през следващата година да не бъде одобрен. Според тях модерните специалности изместват тези, от които бизнесът има реална нужда за задоволяване потребностите си от работна ръка. Има ли все пак пресечна точка между приема във вузовете и пазара на труда питаме инж. Пламен Панчев, създател и изпълнителен директор на Тракия икономическа зона.
В минутите за култура ви водим на изложба в галерия „Възраждане“. Разговорът е с художника Елисавета Ангелова, която представя „Приказният свят през моите очи“.
В поредицата „Великите Европейци“ тази седмица Пламен Асенов разказва за живота на френския писател Андре Жид.
Започваме след новините в 7 и сме до 9:30.
Слушайте ни.
Отложеният край на първото парламентарно заседание на 11 ноември постави на пауза държавата, а последният ден от работната седмица прави особен звучен актуалният за нормализирането на политическия процес въпрос ще успее ли подновеното гласуване да постигне заветните 120 гласа за избор на председател на Народното събрание. Всички други теми за неясни..
На 21 ноември Православната църква чества Въведение Богородично. Празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната младеж. Символиката на празника е новото начало за духовен растеж. Темите днес : Грижата за уникалните мозайки в Епископската базилика на Филипополсблъска позициите на съветници и кметска управа в..
В Деня на християнското семейство Ви срещаме с усмивка, добри мисли и не на последно място с интересни събеседници! Първият такъв е психолога и психотерапевт Красимира Харлова, създател на Център за детска и фамилна терапия "Касиопея". За силата на семейството в миналото и днес, и защо модерната напоследък тенденция двойките да живеят на семейни начала,..
Точно днес ще продължим да търсим отговори на важните за обществото въпроси, от концентрацията на безпомощност в средите на народните избраници, до знаците, които сочат нови избори скоро. Разговор с политолога проф. Александър Маринов . Няма да пропуснем отбелязването в Пловдив на Деня на християнското семейство, 21 ноември. Разговаряме с Недка..
Десети ден вече няма кой да удари парламентарния звънец, за да приключи първото заседание на депутатите и да стартира законодателната им работа. В същото време булеварди и магистрали са блокирани и оглушени от клаксоните на таксиметровите коли срещу поскъпването в пъти на застраховката „Гражданска отговорност“. Инатът на политиците да отстъпят..