Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пилонът в Рожен е като символ на размерите на корупцията у нас

Височината на пилона в Рожен може да измери размерите на корупцията у нас. Това коментира  медийният експерт и културолог доц. Георги Лозанов по повод полемиките за издигането на 111-метров пилон с българския трибагреник на фона на сложната политическа ситуация у нас.

Според него в този акт няма идея, която да води към нещо градивно, а е израз на патриотизъм на нервна почва и води до отклоняване вниманието от проблемите на деня.

„В тази ситуация най-важното не е реформата в прокуратурата, а персоналният потенциал, т.е. да се намери главен прокурор, който наистина да започне да води борба с корупцията, защото най-големият проблем на днешното време е корупцията. С височината на пилона може да се измери корупцията. Да се смени Иван Гешев с Борислав Сарафов е едно и също.

Дълго време бяхме и на 111 място по свобода на медиите, колкото ще е висок и пилонът. Подобни кухи символики прозират под една такава количествена проява.

Този чисто количествен подход към нашата идентичност ми се струва дори унизителен“, каза Лозанов.

Той добави още, че този акт не е израз на радостен патриотизъм, а е по-скоро опит да контрира два процеса. Първият според Лозанов е свързан с войната между Русия и Украйна и цели да покаже, че ние сме българи и няма да подкрепяме Украйна, а вторият – неразбирането защо трябва да настояваме за нашата евроинтеграция .

„Повод за гордост е, че успяхме да влезем в два от важните алианси – ЕС и НАТО, а не височината на пилоните. Този пилон е едно нежелание да разсъждаваш върху себе си, върху твоите проблеми, перспективи и вместо това правиш един количествен жест“, заключи Лозанов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нужен е устойчив модел за подкрепа на децата и семействата

Когато говорим за ранно детско развитие, често си мислим за първи думи, първи стъпки на детето, но всъщност това е период, в който подкрепата не само към него, но и към семейството е ключова и може да промени целия по-нататъчен път на развитие на детето. В последните три години  Фондация "За Нашите деца" работи по проекта, посветен точно на..

публикувано на 20.11.25 в 10:57

Дай стойност, намали отпадъка – предай велосипед с кауза!

Община Пловдив разширява участието си в Европейската седмица за намаляване на отпадъците с още една значима инициатива – кампанията „Дай нов живот на стария си велосипед“. Тя има за цел не само да насърчи отговорното отношение към околната среда, но и да подкрепи хора в уязвимо положение чрез осигуряване на алтернативен, достъпен и екологичен..

публикувано на 20.11.25 в 10:29
Слави Василев

Казусът с референдума показва, че политиката е над закона

Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд относно рефередума за еврото като победа на правото над произвола на политическата класа. Държавният глава призова  народните представители да вземат неговото предложение и мотиви и да ги внесат в пленарна зала, да се произнесат ясно дали ще се съобразят ли с волята на хората, или ще я..

публикувано на 19.11.25 в 16:14

Бюджетът без корекции може да изкара и бизнеса на протест

Правителството одобри бюджета за 2026 година. Вчера той беше приет от комисията по бюджет и финанси, а днес парламентът включи първото му четене в седмичната си програма. Разискванията по проекта на финасовата рамка ще бъдат на 21 ноември - петък. Всичко това се случва без съгласието на бизнеса и синдикатите. От КТ "Подкрепа" обявиха, че..

публикувано на 19.11.25 в 14:39
Арменски хачкар в София

Арменският Хачкар е знак за идентичност и дар за Пловдив

Инициативен комитет от набор 1965 от арменското училище в Пловдив поиска да постави  Монументален декоративен елемент „Хачкар" в Пловдив, посветен на 1160-та годишнина от приемането на Християнствтото в България. Хачкарът ще бъде изграден  по каноните на хилядолетната арменска традиция върху монолитен блок от вулканичен туф в знак на огромната..

публикувано на 19.11.25 в 10:53