С концерт на Хора на пловдивските момчета „Стефка Благоева“ с диригент Милка Толедова, Фолклорен танцов ансамбъл „Иглика“ с ръководител Венцислава Еленска и Вокална група „Бамбини“ с вокален педагог Снежана Донева в Камерна зала „Тракарт“ стартира единадесетото издание на Международен фестивал „Дни на тракийската култура“.
Фокус на форума от 22 до 27 юни е тракийското културно наследство на нашите предци, носители на оригинална и забележителна култура и традиции, с участието на културолози и изследователи в областта на Тракологията и Тракийската култура, с цел да представят пред широка публика новите открития.
Фестивалната програма обхваща две направления - „Музика и слово“, представени от Научна конференция на тема „Приносът на тракийската култура във формирането на европейската цивилизация“, и различни културни събития – концерти, изложби, прожекции на филми, четения и събития за деца. В двудневната научна конференция на тема „Приносът на тракийската култура във формирането на европейската цивилизация“, която ще се проведе на 24 и 25 юни, участват изтъкнати учени траколози и културолози, сред които проф. Иван Маразов, проф. Ваня Лозанова, проф. Добрин Денев, доц. Живко Жеков, доц. Веселина Вачкова.
Единадесети международен фестивал „Дни на тракийската култура“ 2023 е част от официалната програма нан ОФ „Пловдив – Европейска столица на културата 2019“ и се провежда с медийното партньорство на Радио Пловдив.
В звуковия файл можете да чуете интервю с Георги Иванов.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи Йорданка Георгиева. Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция. Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..