Около 1300 са регистрираните пациенти с редки заболявания. Броят им се увеличава, а причината затова е по-добрата диагностика. Това каза в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Румен Стефанов, председател на Комисията по редки заболявания към Министерството на здравеопазването и ръководител на катедра „Социална медицина и обществено здраве“ в Медицински университет-Пловдив. Според него реалният брой на хората с редки заболявания у нас е много по-голям. Причината за повишението не се дължи на нови рискови фактори, а на по-доброто диагностициране.
Установените редки заболявания в света са около 6000, но по наредба в момента в България са регистрирани 256 болести.
На заседание тази седмица комисията е oдобрила още един експертен център за редки болести, като с него в страната вече има около 25 центъра. Новият център е към УМБАЛ „Александровска“ в София.
„Регистърът, който се опитваме да изграждаме в момента, е на базата на тези 256 заболявания. И Експертните центрове подават два пъти годишно информация. Нашият регистър не е изчерпателен. Около 1300 пациенти са регистрирани по тези 256 заболявания, но броят на пациентите с редки заболявания е много, много по-голям, защото говорим за над 6000 заболявания“, каза професор Румен Стефанов.
Той уточни, че към момента голяма част от Експертните центрове са в София, има три във Варна. До момента няма разкрит център в Пловдив.
„За съжаление, в момента в Пловдив няма официално обозначен експертен център за някое рядко заболяване. Надявам се в бъдеще нещо да се промени. В Пловдив има достатъчно капацитет и експертност, за да се създадат няколко експертни центъра. Но това зависи изцяло от волята и мотивацията на лекарите, които работят в лечебните заведения“, обясни професор Стефанов.
Цялото интервю с професор Румен Стефанов можете да чуете в звуковия файл.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..