Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В УМБАЛ "Св. Георги" строят многоетажен паркинг с хеликоптерна площадка

Снимка: Радио Пловдив, Яница Марова

С първа копка беше даден старт на изграждането на нов многоетажен паркинг с хеликоптерна площадка в пловдивската университетска болница “Свети Георги”. 

Тя ще бъде на мястото на сегашния открит паркинг за служители на лечебното заведение на бул. „Пещерско шосе и ще струва 27 милиона лева. Паркингът ще е със 603 места.

На събитието присъстваха зам. - министърът на здравеопазването проф. д-р Илко Гетов и председателят на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса проф. Момчил Мавров. 

"Хеликоптерната площадка е съобразена, така че да отговаря за изискванията за товаропоносимост на военен хеликоптер. Това означава, че на нея освен медицински хеликоптери ще могат да кацат и при учения на НАТО", обясни изпълнителния директор на университетската болница "Св. Георги" проф. Карен Джамбазов.

Болница отговаря за Пловдивския регион, Родопи и Южна България. Поема и спешни пациенти, претърпели инцидент на АМ "Тракия". Хеликоптерната площадка ще бъде изградена за 24 месеца. 

"Подобна площадка вече има в болница в болница "Света Ана" във Варна, уточни зам.-министърът на здравеопазването проф. д-р Илко Гетов. Първият хеликоптер, който е по плана за възстановяване ще пристигне у нас през декември, добави още той.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Удължиха разследването на "Театралната афера" в Пазарджик

Районната прокуратура в Пазарджик удължи срока на досъдебното разследване за злоупотреби в драматичния театър "Константин Величков“. Причината е забавянето e финансов доклад и прилежащата към него експертиза, която трябва да установи дали са извършени нарушения на финансовото законодателство от страна на служители на театъра.  Към момента няма..

публикувано на 07.04.25 в 12:24

Пиян младеж се блъсна в стълб, а почерпена жена шофира по релсите

Пиян и без книжка тийнейджър е задържан, след като блъсна кола в електрически стълб в село Куртово Конаре. Тестът с дрегер отчел 2 промила алкохол в кръвта, а справката в регистрите на КАТ показала, че 18- годишният младеж не притежава шофьорска книжка. Бързо производство е образувано и срещу 42- годишна пияна шофьорка, управлявала колата си по..

публикувано на 07.04.25 в 11:55

Два камиона закъсаха на пътя Велинград - Юндола

Два товарни автомобила са закъсали по пътя между Велинград и Юндола. Те са в отбивка, не пречат на движенеито и ще бъдат изтеглени, съобщиха от пазарджишката полиция.   По направлението е въведено ограничение за движение на товарни автомпобили.  Ограничено е и движението на товарни автомобили с ремаркета и полуремаркета с максимална маса над 12 тона..

обновено на 07.04.25 в 11:23

Нормализира се обстановката в Смолянско, но все още има селища без ток

В Смолянска област зимната обстановка постепенно се нормализира след обилния априлски снеговалеж.  Без електричество са няколко селища в общините Смолян и Баните.  Ток няма в населени места около село Търън, както и три села в района на Баните.  Продължава отстраняването на авариите от екипи на EVN.  Възстановено е движението на тежкотоварни..

публикувано на 07.04.25 в 11:23

Откриха и санкционираха собственика на конете, които препускаха в Пловдив

Акт по Закона за движение по пътищата е съставен от полицията на собственика на конете, заловени в събота в подлеза на ул. „Гладстон“.  Това съобщиха от пресцентъра на полицейската дирекция в Пловдив.  Двойката жребци – бял и черен, които в и показахме в събата, успяха да избягат и след препускане по Цариградско шосе и бул. „Княгиня Мария Луиза“ бяха..

публикувано на 07.04.25 в 11:07