600 000 лева са осигурени за археологически проучвания от Община Пловдив за тази година и през лятото се работи активно по всички обекти в града - Източната порта, Небет тепе, „Брезовско шосе“, в чието трасе попада праисторическата плоска селищна могила "Яса тепе" и Голямата могила в район Южен.
Заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив - Пламен Панов посети Голямата могила в район Южен, за да види как напредва проучването и се срещна с доц. д-р Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив и екипа, който работи на терена.
Голямата могила в район Южен е най-голямата в България, разказа доц. Кисьов. Дължината е 75 м., височината е 14 метра. 2/3 са проучени във височина до момента. Площта и обема на могилата са впечатляващо огромни, открити са и 3 тунела. Сега се работи по основното проучване което цели да даде отговор на въпроса къде се намира основата на могилата. Правен е стратиграфски профил, чрез който се изучават скалните пластове и наслояване. Поне още 20 дни ще продължат изкопните дейности с механизирана техника. В момента се проучва в дълбочина и е достигнато на 4 метра над основния терен, който още не е проучен. Керамиката, открита на място е от 4-3 в. пр. Хр., като има и от 5 в. пр.Хр. считана за най-богатата епоха.
Не е известно с каква структура е свързана могилата, защото е част от голям некропол с гъсто разположени могили. Тази е последната оцеляла, вероятно и защото е най-голямата. Повечето, около 100 на брой, са разрушени през различни периоди при прокарване на Кукленско шосе и построяването на заводите, разказа доц. Кисьов. Голямата могила е отделен могилен некропол, доста по на юг от града. Регистриран е от началото на миналия век от археолога Борис Дякович, по-късно и от Димитър Цончев. Счита се, че той е свързан със сателитно селище на града или с вилно имение. Принадлежало е на местната тракийска аристокрация. Възможно е да е свързано с аристократи, които са си запазили позициите след включването на Тракия в Римската държава.
На върха на могилата е открита малка средновековна църква, работата по проучването ѝ е започнала през 2021 г., разказа археологът Любомир Мерджанов, който е ръководител на разкопките. Регистрирана е само в ред камъни в основата, заедно с прилежащ некропол от 17 гроба, 3 от тях са градени от външната, южна страна. Открити са фрагменти полихромна стенопис. Интересно е, че като част от комплекса са открити 2 оловни печата, които са принадлежали на две духовни лица с много висок сан - Петър Монах Ковуклисий и Василий Харсианид. Ковуклисий е титла, която се е давала на близки до патриарха, по-късно е станала почетна. Фамилията Харсианид е свързана с висшите духовници. Църквата и некропола са били разрушени от вторични намеси.
Открити са военни установки и окопи с укрития с оръдие, в един от които са открити над 50 гилзи. Могилата е използвана и като военно съоръжение, открит е тунел с 2 галерии, с изписани многобройни инициали и имена и година 1933. Открита е „вензела“ от бронз с царска корона с буквата „П“. Проучването е показало, че тя не е на военно формирование , а на ученическо и е правена по някакъв друг повод. Малката църква на върха на могилата е датирана от края на 11-12 век. Църквата е с дължина 11 метра, ширина – 4 метра, не е ясно каква е била височината. Открит е и фрагмент бигор – това е шуплеста варовита скала, която се използва за строеж и облицовка, добивана в Родопите.
На обекта „Голяма могила“ работят също студенти, помощник - археолози и работници. Открити са още голямо количество керамика, бронзови монети и дори закопчалки за книги, всички средновековни структури на върха на могилата се отнесат към периода XI-XIII вeк
36 музиканти ще свирят на финалния концерт на петото издание на лятната академия за камерна музика Quartet Intensitiv в Пловдив. Заключителният концерт ще бъде в зала „Добрин Петков“ в Националното училище за музикално и танцово изкуство. Участие в него взимат ученици и студенти от Пловдив и София. Те ще свирят както по-стари произведения,..
В Националния поетически конкурс „Добромир Тонев“ вече ще се състезават млади автори не с отделни поетически творби, а с издадени стихосбирки в предходни години. Община Пловдив направи промени в регламента на Националния конкурс, като в надпреварата вече ще участват автори не до 45 години, както беше досега, а до 35 години. Всеки участник..
Няма почитател на българската музика, който да не може да затананика поне десет златни хита на Мими Иванова. Вече 55 години тя ни вълнува със своя звънлив глас, независимо дали минаваме покрай "Зелената стара чешма", дали берем "Петнадесет лалета" или се возим на "Лодка по реката". Да, веднага се сетихте, нали? И разходката може да продължи с..
Маестро Йордан Камджалов представя "Музикална магия 2" в Пловдив на 8 юли и на 9 юли в Асеновград. Концертът в Пловдив е от 20 часа на Летен театър "Бунарджика". Представянето е част от национално турне с Плевенската филхармония, което ще завърши на 6 октомври в София. Солисти на концертите са Вероника Тодорова - акордеон, и Атанас Маринов -..
Тази вечер от 18 часа в галерия „Капана“ към Градската галерия се открива третото издание на Международния младежки фестивал на акварела, организиран от фондация „Международно акварелно общество – България“ (IWS). Тази година проявата съвпада и с 10-та годишнина от учредяването на фондацията. Фестивалът, който съчетава творчество,..