Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българи, спасявали евреи, са обвинени в антисемитизъм

Спасените и спасителите - 80 години от спасяването на българските евреи


Йордан Ковачев е сред хората, помогнали за спасяването на български евреи от нацистките лагери на смъртта през 1943 година. Адвокат, общественик и писател, Ковачев е сред участниците в заседанието, свикано от Обрейко Обрейков, основател на Пловдивския панаир, на което се приема декларация до парламента от името на пловдивското гражданство.

Изследователят Вили Лилков, автор на книгата „Доблест и наказание“, разказва:

Йордан Ковачев в тези години е особено активен. И още по времето, когато нацизмът настъпва в Германия и започват еврейските погроми, той посещава еврейските клубове, изнася сказки, говори против антисемитизма. Пише статии във вестниците в подкрепа на евреите. Той има един разказ „Последната кал“, който е в защита на българските евреи. Той е преведен на иврит, публикуван е впоследствие в израелската преса.

Недко Каблешков е друг пловдивчанин от това време, също активен в подкрепата си за евреите, далеч преди да започнат репресиите на нацистите срещу тях:

Той е наричан живата съвест на Пловдив. Той е човекът, който става безплатен юридически консултант на еврейската организация още от началото на 20-ти век. Той е неизменно до евреите и е бил едва ли не техен почетен член на всички техни дружества и почетен гост на всички техни събирания. В писмата си заминалите за Израел евреи  го определят като българския Емил Зола, който е издигнал глас в тяхна защита. Те пишат в писмата си до Недко Каблешков, че когато получат писмо от него го четат колективно, стават прави и скандират неговото име.

Макар и парадоксално, част от хората, които са били активни в подкрепата си за българските евреи и са се противопоставяли на дискриминиращия Закон за защита на нацията, по-късно са съдени от Народния съд и освен всичко останало, са обвинени и в антисемитизъм. Такова обвинение получава и Димитър Пешев, но далеч не само той. Вили Лилков обяснява това с „революционната вихрушка“, обхванала България след 9 септември 1944 година:

Това е време, когато са избивани хора без съд и присъда. Това е време, когато са съдени и вкарвани в Народния съд хора, които не са имали абсолютно никакви прегрешения. Само това, че са били по-богати, по известни, интелигентни-дето има една дума, само затова, че външният им вид е бил по-различен от пролетарския.

Вили Лилков дава примери за индустриалци и политици от това време, помогнали на евреи и получили по-късно тяхната подкрепа и признание:

Един Васил Велчев например, който е индустриалец от Нови пазар. Той има фабрика „Напредък“. Той всеки ден е изпращал около 30 евреи, които са живели в Нови пазар, с автобус във фабриката си в Каспичан и им е давал по-голямо заплащане, отколкото на обикновените работници, въпреки че те не са били квалифицирани, само и само да им дава работа и да ги спаси от гладна смърт.

Етническото многообразие на Пловдив и изградените във времето на негова основа толерантност и солидарност, според Вили Лилков, придават по-особен местен колорит и на усилията по спасяване на евреите от март 1943 година:

В основата на всичко това стоят добрите отношения между българи и евреи, които в Пловдив са били пример за цяла България. Не че са правили изключение, но в Пловдив и евреите са били доста по-издигнати като общност, а и доста многобройна общност. Те имат и доста здрава връзка с българската, с арменската общност, с турците. Те са живели просто в едно много добро, пъстро общество, в сговор и разбирателство и са си оказвали всякаква подкрепа.

Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата         
По публикацията работи: Неда Велкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

СУ „Георги Бенковски“ подготвя кадри за бъдещето на индустрията

СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..

публикувано на 07.07.25 в 11:10

„Абонамент за чудеса“ превръща съпричастността в промяна

Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и..

публикувано на 07.07.25 в 10:50

200 хиляди лева за Златния град край село Васил Левски

Правителството одобри  близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация  на седем от най-значимите археологически обекти в България сред които е  тракийското селище при село Васил Левски, община Карово. В програма "Точно днес" директорът на Регионалния архиологически музей в Пловдив доц. Костадин Кисьов съобщи, че..

публикувано на 07.07.25 в 10:39
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26