Лятото е време за литературен екзорсизъм. Пловдив чете Брам Стокър и се хипнотизира от чудовищния ексцес на живота. Символът на космополитния балкански дух граф Дракула присъединява Източна Румелия към обединена Европа. Ван Хелсинг слуша румънско евродиско и се бори с цветята на злото, за да доживее пенсия и Джулай морнинг. Иначе казано, проектът „Нова асоциална поезия“, за първи път в Пловдив. Събитието „Дракула в Източна Румелия“ е в „Мармалад“, 24-ти юни, събота, 20 часа. Вход на събитието – свободен.
Водещи са Любомира Видева и Камелия Панайотова, музиката е на Маргарита Омар. Участват актьорите Яна Божанин, София Джустрова и Ванина Йорданова, които са подготвили представления по произведения на автори на проекта. Гост-изпълнители са Вероника Савова /Електра/ и Мариета Драгиева, вокалист на група "Опиум", които ще изпълнят кавъри и авторски песни. Танци – Мартина Танева и Алкира Неделчева. Участват още Евгения Динева, Христо Вучев, Манол Тончев. Графичен дизайнер – Мартина Василева, която е подготвила визията за това събитие. Творчески директор – Стефан Гончаров.
Водещата Любомира Видева е от Пловдив. Тя е автор и писател, който тръгва от списание „Нова асоциална поезия“ и вече има две издадени книги и много награди. Камелия Панайотова, също, е автор на списанието. Тя е представител на софийската част на водещите. До момента, Камелия Панайотова, има една издадена стихосбирка и скоро се очаква да излезе първият ѝ роман. И двете водещи ще бъдат с костюми съобразени с темата, като са подготвили интересни представяния за всички автори, които ще участват в съботното, пловдивско издание на събитието, което е част от програмата на „Пловдив чете“, 2023 година.
„Нова асоциална поезия започва като електронно списание, преди няколко години. Това, което специализираме с нашия екип е организирането на събития, които съпътстват всеки брой. На нашите събития се опитваме да комбинираме театрално изкуство, музика, пърформанс и циркови артисти, и най-общо казано да направим връзка между литературата и всички останали изкуства и да създаден нещо, което да е по интересно за масовата публика и да доведе до по-голям интерес към литературата и културните събития в страната. Да покажем, че литературните четения не са нещо страшно и скучно, и могат да бъдат интересни като всяко друго събитие, което хората биха посетили в петък или събота, когато излизат с приятели и искат да видят нещо интересно и забавно“, разказва Александър Арнаудов, част от екипа на „Нова асоциална поезия“.
„В Пловдив гостуваме за първи път и очакваме с огромно нетърпение нашето събитие, като част от програмата на „Пловдив чете“ и това, което сме подготвили е да направим франчайз от вече готовите теми, които сме представяли в София. Темата ни за Пловдив е „Дракула в Източна Румелия“, което е вариация на „Балът на чудовищата“, който представихме през март месец. Подготвили сме и тематични представления свързани с хорър филми, музикален фон и всякакви други изпълнения в тази сфера, които да представим на пловдивската публика и да чуем също пловдивски поети и писатели, които са сериозно представени на това събитие, както и софийски. Надявам се, това да не ни бъде последната изява в Пловдив и да се виждаме всяка година по това време в рамките на фестивала „Пловдив чете“, допълва Александър Арнаудов.
Чуйте още от интервюто с него, за предаването „Вход свободен“, в прикачения файл.
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А, Хермес, 2024. Павел Вежинов. Улица..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.