Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Комуникация и лични граници в контекста на съвремието

Предизвикателства към вниманието и самооценката на човека

| обновено на 26.06.23 в 14:32

Реджина Господинова е психолог с психоаналитична насоченост. Работи в Пловдив с деца, юноши и възрастни. През 2015-та година се среща с метода за групова психотерапия, използващ действието и споделянето с група – психодрама.Завършва бакалавърската си степен по „Психология“ през 2018-та година в НБУ, продължава с магистратура ,,Психоаналитични науки‘‘ към Лондонския университет и междувременно се обучава в две психотерапевтични школи, както и на разменни начала в Ягелонския университет в Краков и Университета в Тренто, Италия.

По-отношение на вниманието, много хора включително възрастни, често се улавяме как ни е трудно да правим само едно нещо, винаги трябва още нещо да се върши, да жонглираме с няколко задачи и много често прескачаме от една дейност в друга. Това от една страна е нормално, такова е времето ни от друга страна е и примерът, който даваме на децата. Не е задължително всичко, което правим да не им дава особено добър пример и всеки техен недостатък, и проблем да е заради родителите, просто е нормално, когато едно им се казва, а друго виждат от родителите, от учителите, от околните те да следват примера, отколкото инструкцията. При децата, особено когато са малки, има много комуникация, която минава не през езика, а през присъствието, през тялото, през това да преживеем нещо заедно. И този тип комуникация, този тип съобщения, връзки много по-дълбоко се запаметяват. Ако някой ни каже нещо лошо, нещо накриво и ние се чувстваме наранени, ще отидем, ще го изговорим с някого, ще споделим, ще вентилираме, те ще ни кажат по някоя добра дума обратно, ще го преживеем. Но, това, което е в тялото, което не можем да разкажем, не можем да преработим наново през мислите, през езика е много трудно да се промени, да се преживее и остава на едно несъзнавано ниво. Така, че малките деца разбират много неща, просто не през езика “, казва Реджина Господинова.

Все по-трудно е, в днешно време, един човек да слуша другия. Наистина да го изслуша, а не просто да изчака да приключи с това, което казва. Ние, постоянно, сме на устройства, които ни предлагат във всеки един момент да сменим т.нар. реалност. Вниманието ни е изключително деликатна тема.

Истината е, че голяма част от комуникацията не минава през думите. Има много общуване, което минава през действието. Това да бъдеш в едно преживяване, заедно с някой друг. Когато хората са заедно в една емоция, в едно преживяване, свързването е много по-различно. Това, което хората разбират за себе си, често пъти е много по-различно. Това, което ще видят за себе си отстрани е нещо, което няма да се досетят да кажат, за което не са си давали сметка. Невербалната комуникация е, все още, много важна за възарстните, но е много по-естествена за децата.

„Начинът, по който сме израснали това е, което определя, как ние лично назоваваме думата „самооценка“. За мен, за вас, за трети човек, тя ще има различно съдържание. Това е абсолютно индивидуално от опита ни. Нещото, което много интензивно се променя във времето, в което живеем е, че много по-силно изпитваме някакъв натиск да бъдем продукти, по-скоро, отколкото хора. Човек трябва да се реализира добре на позицията си, трябва да се изкачва по йерархията. Представяме се пред другите в CV-та си, с това какво сме написали като описание в социалните медии, в това как изглеждаме. Много повече се набляга на марки дрехи, на марки коли, къде ходим, с кого ходим и т.н. Разбира се, не само от материална гледна точка, това включва е начина, по който ще се презентираме като личност, като умения, като софт скилс и разни подобни нарицателни. Това може да окаже много голям натиск върху теб, когато видиш останалите, че с нещо се справят, поне на снимки или на CV, а ти си по-назад, все едно не си се пласирал на този пазар и това кара хората много да се ориентират точно към това, да бъдат един продукт. Те подхождат, по този начин към всичко, с което се заемат. Включително и в нашата практика има много хора, които идват с нагласата, че нещо може да им се даде като рецепта, като формула. А, психотерапията е практика, тя е процес. Тя отнема време, добавя преживяването човек да мине през годините, по някакъв начин. Трудно  е да бъде сложено като продукт. По отношение на самооценката, на това човек каква стойност си приписва мисля, че във всяка една сфера от живота, малко става като да сме на пазар, някакъв...“, допълва Реджина Господинова.

Психологът Реджина Господинова е гост в неделния "Шейкър".

Чуйте още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Маргарита Гунчева остава в Марица и за новия сезон

Разпределителката Маргарита Гунчева ще бъде част от женския отбор на Марица (Пловдив) и през новия сезон. Най-младата волейболистка на шампионките ще помогне в битките в Шампионска лига, НВЛ и Купа България през сезон 2024-2025. През миналия сезон тя спечели златен дубъл с клуба – титла и купа. Дъщерята на легендарният волейболист Стоян Гунчев е..

публикувано на 31.05.24 в 18:00

Юноша на Ботев с повиквателна за националния отбор

Футболистът на Ботев (Пловдив) Димитър Папазов с повиквателна за националния отбор на България до 20 г. Юношата на „жълто-черните“ ще бъде част от подготвителен лагер-сбор на националната селекция от родени 2004-2005 г. Младите „лъвове“ ще се изправят срещу Азербайджан в контролна среща на 11.06 в столицата Баку. През изминалата кампания Папазов взе..

публикувано на 31.05.24 в 17:55

Доброволци учат младежи на емоционална интелигентност

Уъркшопът "Емоционална интелигентност и взаимоотношения" е събитие на асоциация „Голям брат, Голяма сестра – България“, което ще се проведе в Младежки център Пловдив, на 8-и юни. Началото е в 11 часа. Доброволците Лилия, Гергана и Севил са водещи на уъркшопа, който ще бъде с продължителност от час и трийсет минути. Тяхна е и идеята за..

обновено на 31.05.24 в 17:19

платена публикация
Преобразяване на двора с декоративни елементи от Mr.Bricolage

Ако разполагате с двор, значи имате истинско богатство само за вас и то в пределите на дома ви. Може да го превърнете във вълшебно райско кътче, използвайки пространството и аранжирайки го по възможно най-добрия начин. Как обаче да постигнете такъв ефект в градината? С помощта на градински аксесоари, които ще ви помогнат с външното оформление...

публикувано на 31.05.24 в 17:02
Светла Панайотова

Космичните и земни истории на Светла Панайотова

„Космични и земни разкази“ е най-новата книга на Светла Панайотова. Тя е дългогодишен член на Дружеството на пловдивските писатели, пише стихове и разкази, родена е близо до Дунава, в семейство на учители, но живее и твори в Пловдив. Издала е книгите „Вечният кръговрат“, „Море, небе, земя, любов“, „Трепетно очакване“, „Азбучен пътеводител на..

обновено на 31.05.24 в 12:37