Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

27 7-класници от Пловдив имат 100 т. по математика, а 5 по БЕЛ

| обновено на 29.06.23 в 16:12

Учениците от Пловдив и областта  заемат шесто място по резултати от Националното външно оценяване по български език и литература в страната след 7-ми клас с 55,59 тачки при средно за страната 55.04. Шесто място заемат учениците и по математика със среден брой точки 35,26 срещу 35,29 за страната. 

По думите на началника на РУО – Пловдив Антоанета Пакова, тези резултати са устойчиви, като те са близки с миналогодишните по математика. По български език и литература обаче учениците показват значително по-добри резултати сега, в сравнение с миналогошините, които тогава са ги поставили на девето място.

Общият брой явили се на НВО по български език и литература  след 7-ми клас, са 5 948, а по матетматика – 5 919.

Максималните 100 точки по БЕЛ са получили  петима седмокласника, при 1 – миналата година,а по математика – те са 27 срещу 25 през 2023 г. 41 ученици са получили „0“ точки тази година, при 45 – миналата по БЕЛ и по математика 32-ма тази година срещу 38 миналата. 10 са седмокласниците, които и по двата предмета са получили „0“ точки. И тази година няма ученици, получили по 100 точки и по двата предмета, подчерта Пакова.

Кампанията за кандидатстване след седми клас стартира на 5 юли и ще се осъществява не на три, а на четири етапа.

Новост от тази година е, че в трети и четвърти етап на класирането, което става централизино чрез електронната система, право да участват имат само ученици завършили основно образование, които не са кандидатствали до момента или не са записани в нито едно училище в страната. 

Оценките от националното външно оценяване след 10 клас тази година класират Пловдивска област на 9-то място с 48, 46 точки при средни за страната -.49,44.  В сравнение с миналата те изостават с 5 позиции. По математика и тази година десетокласниците запазват 12-то място със среден брой точки за областта с 32,41 срещу 34,50 средно за страната.

От днес в рамките на три дни учениците могат да прегледат своите работи по изпитните работи за 10-ти клас  БЕЛ, математика, чужд език и информационни технологии в съответните центрове – Спортно училище „Васил Левски“, Професионална гимназия по електроника и електротехника и в СУ „Христо Г.Данов“ от 9 до 17.20, съобщи още Антоанета Пакова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Блясъкът на Филипопол" продължава с антични битки на Римския форум

Продължава шестото издание на фестивала "Блясъкът на Филипопол".   Инициативата е на сдружението за исторически възстановки "Филипопол". Събитията се провеждат през почивните дни от началото до средата на юни, като първото беше на Източната порта.  Тази събота и неделя възстановките, свързани с Античността,  са от  западната и северната страна на..

публикувано на 07.06.25 в 09:40

Златоград показва пътя на кафето от керваните до еспресото

Празникът „На въртяно кафе в Златоград“ за поредна година, ще представи пътя на кафето от керваните с камили до съвременните еспресо варианти.  Една от емблемите на стария Златоград е именно „въртяното кафе“, което се вари на горещ пясък и се поднася с характерно завъртане на таблата, така че нито капка да не се излее.  Възстановка в чаршията на..

обновено на 07.06.25 в 09:40

Повече автобуси се движат на Черешова задушница в Пловдив

Днес е Черешова задушница. Отбелязва се в съботния ден преди големия християнски празник Петдесетница. Православната църква е установила на този ден специално богослужение в памет на починалите християни и измолваме прошка от Бога за нашите покойници.  На Черешова задушница християните посещават гробовете на близките си покойници, почистват ги,..

обновено на 07.06.25 в 08:37

Полицията издирва мъж за измама

Във Второ РУ   на МВР в Пловдив тече проверка във връзка със сигнал за откраднати чрез измама  200 лева от оборота на магазин за дамски дрехи на ул. „Княз Александър I Батенберг“.  Според информацията, около 19 ч. на 27 май клиент закупил рокля на стойност около 170 лв, заплащайки с две банкноти с от  100 лв. Водейки отвличащ разговор с..

публикувано на 06.06.25 в 17:25

Радио Пловдив отбеляза 70 години с тържествен концерт

С тържествен концерт в Драматичен театър "Н. О. Масалитинов" Радио Пловдив отбеляза 70-та годишнина от създаването си. Преди концерта беше показан филм за радиото, а в празничната концертна програма участва Биг Бенд Пловдив. Радио Пловдив е много съществена част от Българското национално радио, заяви пред присъстващите в залата на..

публикувано на 06.06.25 в 17:13