Месец след като новото правителство на България стана факт, НС все още не работи в пълния си капацитет. Двете основни управляващи коалиции продължават да твърдят, че недоверието между тях е константа.
За ефекта от безпрецедентната за страната ни управленска сделка за ротационен премиер, плаващите мнозинства, странните приятелства и старите антагонизми и продължаващото надлъгване за позиции - събеседник е политологът Цветанка Андреева.
Андреева каза: "Ситуацията, след няколко предсрочни вота не може да доведе веднага до здраво функционираща власт. Има изход от тази криза и редовното правителство е най - яркият пример затова. Кабинетът бе оформен около идеологията около евроатлантизма, но не успя да изгради добре функциониращи механизми на властта. Станахме свидетели на формулата с изчакване на ротацията. Ще ставаме свидетели и на по-абсурдни формули, особено с идването на местните избори."
"Може да се стигне до коалиционно споразумение между управляващите партии, като по-вероятно е да има текст, където да се разпишат сроковете на ротация", смята Андреева. Според нея до класическо коалиционно управление едва ли ще се стигне до местните избори.
"Прави впечатление работата на министъра на отбраната Тодор Тагарев по отношение войната в Украйна, както и бързото започване на преговори за еврозоната и Шенген. България бе в неофициална външна изолация, в последните две-три години. Това статукво се разби и в момента България е пълноправен член на съюзите, в които участва", заяви Цветанка Андреева. Според нея властта бележи успехи, още в първия си месец.
Според политолога мнозинството в НС наистина е важно, за да заработи правителството. "Властта - за да е силна и ефективна, не се нуждае от непрекъснат политически шантаж между двете първи коалиции в НС", посочи Андреева.В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..