Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е домакин на форум "Образование за устойчиво развитие чрез храна"

Международна конференция на тема "Образование за устойчиво развитие чрез храна" ще се проведе днес в Пловдив. 

Домакин на  събитието е Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване “Христо Ботев”- Пловдив. 

В проекта участват общо 5 училища партньори от България, Италия, Испания, Латвия и Гърция, 35 учители и 250 ученици от средните училища-партньори.

Проектът има за цел да въведе нов подход на преподаване в средното училище, като квалифицира учителската професия и повиши ефективността на учебния процес. 

На форума ще бъдат представени процедури и резултати по въпросите на устойчивостта на преподаване чрез храната и нейните взаимовръзки със здравето на човека.

Инж. Константин Костадинов, директор на ПГВАД каза: "Идеята е тръгнала от Италия, където са направил проучване. Целта е да се повиши мотивацията на учители и ученици. Срещата в Пловдив цели всички организации да представят резултатите от проучванията си." 

За времето от 2020 г. до днес са проведени практики в страните, включени по проекта, и са направени изследвания как храната влияе на здравето и развитието на децата. 

Проектът предвижда създаване на уеб платформа “Meet & Learn”, обучения, летни полеви училища, лабораторни дейности. Идеята е учениците да развият критично мислене относно текущите предизвикателства в областта на храните и околната среда, да изградят умения за решаване на проблеми чрез мултимедийни инструменти и да повишат езиковите си компетентности.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Животът е най- големият ни дар, обща отговорност е да го пазим на пътя

В Пловдив бе открита благотворителната изложба на финалистите от националния конкурс за рисунка с послание "Шофирай със сърце и разум. Пази живота. Някой ни чака. Някой ни обича". Тя е част от кампанията "Шофирай със сърце и разум" на Фондация "Ани и Явор: Ключът е любовта".  18 рисунки, две от които на загиналите с апешеходна пътека..

публикувано на 22.11.25 в 13:38

Водата в Хаджиево остава негодна за пиене

Пазарджишкото село Хаджиево остава без питейна вода, тъй като  работата по подмяната на стария тръбен кладенец е затруднена.  Към момента вода по чешмите има, но тя е с влошени качества и не трябва да се ползва за пиене. Водата в Хаджиево е негодна за пиене заради манган Седмица след забраната за питейни нжди, реултатите от чешмите показват, че..

публикувано на 22.11.25 в 11:27

Монтират фотоволтаици на 10 социални заведения в Пазарджик

Община Пазарджик спечели проект за изграждане на фотоволтаични системи и модернизация на социалните услуги.  Проектът се финасира по Плана за възстановяване и устойчивост с 973 092,68 лева и ще бъде реализиран в 10 заведения за специализирани социални услуги. Основната цел на инвестицията е подобряване на енергийната ефективност, ускорена..

публикувано на 22.11.25 в 11:12

ПП-ДБ искат дигитални фишове от общинската полиция в Пловдив

Да се въведе система за дигитализиране на фишовете, издавани от общинската полиция в Пловдив за нарушения по Закона за движението по пътищата. Това предлагат съветниците от   "Продължаваме промяната – Демократична България" с внасянето на питане до кмета Костадин Димитров.   Според  съветника Борислав Матеев това е наложително заради..

публикувано на 22.11.25 в 09:40

Кампанията "Шофирай със сърце и разум" гостува в Пловдив

Кампанията "Шофирай със сърце и разум" гостува в Пловдив с изложба, игри и демонстрации за безопасно поведение на пътя.  Събитието се организира от Фондация "Ани и Явор: Ключът е любовта" . В пространството над подлеза на улица "Гладстон" ще бъде открита благотворителната изложба на 18-те финалисти от националния конкурс за рисунка с послание..

обновено на 22.11.25 в 08:26