Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България дава 3 пъти повече пари за лекарства от средното за ЕС

Д-р Иван Маджаров
Снимка: БГНЕС

Председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров изразява одобрение за обявените от новия здравен министър проф. Христо Хинков приоритети - да спре безконтролното разрастване на здравната мрежа в страната и да се намали доплащането, което правят пациентите.

"Не бива да забравяме и обърнатата пирамида-извънболничната помощ е подценена за сметка на болничната. И не на последмо място-кардовият дефицит, който не ни заплашва, а вече е факт", добави д-р Маджаров.

По думите му, ако от средите на лекарите и медицинските сестри бъдат освободени онези 25 на сто от тях, които са в пенсионна възраст, сметките, които се правят за наличното кадрово състояние на здравната система, няма да излязат верни.

Според д-р Маджаров, когато се говори за увеличаване на заплатите на медиците се пропуска факта, че в България има най- високия процент заплащане за лекарствени средства в ЕС в сравнение с всички средства, които се отделят за здравеопазване."Средният дял за останалите държави е 15 на сто, а в България заплащането за лекарства е почти 45% от всички разходи. Една от задачите, които трябва да си постави един здравен министър, е да поправи този дисбаланс", смята д-р Маджаров.Председателят на БЛС коментира също, че е важно не само колко средства отделя бюджетът за здраве, а и по-нататъшното изпълнение и разпределение на ресурса.
По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20