„Мария от Охрид“ така е озаглавена новата книга на Антон Баев, която излезе от печат преди дни. Антон Баев е поет, белетрист, журналист, основател на сайта „Пловдив онлайн“, създател е и на Международния фестивал за поезия „Орфей-Пловдив“. Автор е на шест романа, девет стихосбирки, три сборника с разкази, три монографии и книга с фрагменти. Носител е на множество литературни награди. Негови творби са преведени на 15 езика.
„Мария от Охрид“ е отличената книга в националния конкурс за християнски роман за 2022 г., обявен от Издателска къща „Омофор“. Целта на конкурса е да се насърчава добрата християнска художествена литература.
„Темата е градежът на самостоятелната Българска църква. Историята свършва с разрушаването й след 9 сепетември. Романът започва с изграждането на църквата „Все Светях“ в Русе, която е завършена в началото на 20 век, а през 1964 година е взривена от комунистическата власт. Това е една метафора за високите усилия, романтическия възход през българския 19 век и потопът, който следва през българския 20 век. Фактически книгата обхваща това столетие – от 19-ти до 20-ти век“, каза в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Антон Баев.
„Мария от Охрид“ е опит за обща балканска история
„Не знам колко е сполучлив, но наистина е опит за обща балканска история. Това ме е водило в дългогодишното писане на този текст. Той беше връщан от две издателства, което беше щастлива случайност за мен, защото ми даваше възможност да го дописвам“, обясни Антон Баев.
Той подчерта, че за излизането на тази книга с печата на Издателска къща „Омофор“, е след професионална редакция от историк и богослов.
Текстовете са написани и след консултация с други историци, тъй като книгата не е фантастика е „ходене по острието на историята“.
„Фактически това са два романа. Единият е въображаемата история, където историята на българския градеж се обговаря от осем герои. Другият е фактологическата история – с реалните герои, които са участвали“, каза още Антон Баев.
Цялото интервю с Антон Баев можете да чуете в звуковия файл.
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 . За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..