Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чака ни опасно горещо време следващите поне 2 седмици

Започва сух и горещ период, първата такава вълна за страната. Жълт код за опасни горещини е в сила за почти цяла България. Какво да очакваме, коментира климатологът проф. Георги Рачев

По думите му, ще трябва да се разделим със свежите утрини в Пловдив, защото температурите трайно ще се настанят над 20 градуса. 

"Това са така наречените тропични нощи, когато се спи трудно, защото е и влажно. Когато влагата стане повече, ще стане и задушно, а в следобедните часове ще има "мазна жега". Това означава, че терморегулацията на организма ще работи на абсолютен максимум, а охлаждането е трудно", каза проф. Рачев. 

"Не че пловдивчани можеш да ги уплашиш с горещо време, но наистина ще бъде малко нанагорно, защото температурите в четвъртък и петък ще стигнат 40 градуса. Те не са нещо феноменално! Да не забравяме, че абсолютният рекорд в съвременната ни история е измерен точно в Пловдив, на 5 юли 2000 г. - 45 градуса", обясни климатологът. 

Той подчерта, че горещото и сухо време ще продължи около 2 седмици, като е възможно да продължи до края на месеца. 

"Все още е влажна почвата и изпарението ще бъде интензивно, влагата в атмосферата ще бъде повече и тогава се създава влажно, тропично време, когато трудно се понасят горещините", каза проф. Рачев. 

Той посъветва възрастните хора да стоят вкъщи, на дебела сянка, от 13 до 17 часа. "Бягайте в планината, край язовира, на сянка. На морето също не е много безопасно в тези жеги, защото слънцето е много силно, водата и пясъкът отразяват част от слънчевата радиация. Особено опасно е за малките деца, затова по обяд трябва да са вкъщи", даде съвети климатологът. 

Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. Георги Рачев е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28