„В проектобюджета за 2023 г. е заложен 3% дефицит на БВП за страната, а ръстът на заложените приходи за 2023 г. спрямо година по-рано е от над 7% или 4,5 милиарда лева и повече. Предвидените средства за персонал и заплати са с непроменени стойности спрямо предходния вариант на служебното правителство.
Това, което става факт към настоящия момент е, че за пореден път този дефицит от 3% вероятно се правят опити да бъде постигнат за сметка на работниците и служителите, които няма да получат дори компенсация на инфлацията. А тя през септември 2022 г. достигна своя връх от близо 18%." Това заяви областният координатор на КНСБ - Пловдив Боян Бойкински преди началото от третия протестен ден пред НС.
Той подчерта, че това, което предвижда настоящият проектобюджет, е действително увеличение на част от възнагражденията на персонала, а именно в сектор образование, увеличение на възнагражденията на работещите в болничната помощ с 15%. В сектор детско училищно здравеопазване в Пловдив, претенциите на КНСБ са за 15% увеличение на трудовите възнаграждения, и увеличение на възнагражденията на администрацията с 10%.
"За съжаление, обаче много от работниците останаха без никакво увеличение и това е причината за поредния ден на протести пред НС. Няма как например, работещите в сферата на земеделието и горите да бъдат доволни. Те получават сега брутни трудови възнаграждения между 1100 и 1200 лв или около 800-900 лв. нетно. Това е абсурдно ниско ниво“.
По думите на Бойкински, техните искания са за 20% увеличение, що се отнася до работещите в Селскостопанската академия, което ще струва едва 5 млн лв. А исканията на работещите в Изпълнителна агенция по горите са за 17% увеличение, което ще струва едва 4,4 млн лв.
В протестите участват и пловдивски представители на Института по тютюна и тютюневите изделия, на Института в град Садово, на ИЗК „Марица“, които са уникални за страната структури, но са неоценени. Участват и пловдивски представители на НОИ, НАП, Синдикат „Огненборец“, на БНР.
„Що се отнася до работещите в НОИ, те категорично посочиха, че желаят 30% увеличение на своите възнаграждения“.
Бойкински бе категоричен, че е неуместно да се говори, че държавата е във фалит, тъй като „проектобюджетът предвижда ръст на заложените приходи, които Служебният кабинет определи в размер на малко над 1 млрд лв или 1,55%, а настоящото Правителство - с настоящия проектобюджет е предвидил този процент да бъде повишен на 7,24% или близо 5 млрд повече.
"Явно събираемост има и в никакъв случай не може да се говори за фалит на държавата, а - за неглижиране на трудовите възнаграждения на работещите в страната, което е недопустимо особено в настоящата икономическа обстановка“.
Интервю – звуковия файл:
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..