„Има два източника в Бюджет-2023, които могат да се използват за да се платят по преценка на Народното събрание исканите увеличения на заплатите в различни държавни структури. Единият е намаление на капиталовата програма, защото тук сме в средата на годината и планираната капиталова програма, предвидена като разход, може да бъде намалена дори наполовина. Там има резерв за още намаление. Другият източник е да се намали още, над планираното, на общо държавните административни разходи“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив икономистът Румен Гълъбинов по повод синдикалните искания за скок във възнагражденията в редица държавни сфери.
Той обаче е категоричен, че е много важен бюджет-2024 и там се очаква голям дебат за отговор на големите въпроси пред публичните финанси и управлението на страната.
Румен Гълъбинов подчерта, че бюджетиният дефицит трябва да бъде 3% не само през тази, но и през следващите години. Което, заедно с намаляване на инфлацията, да даде възможност на България да влезе в еврозоната. Той смята, че това може да се постигне с разумна политика. Икономистът обаче подчерта, че е много важно как се управлява държавния дълг.
„Важно е да се справяме добре с управлението на външния и вътрешния дълг. Защото очевидно е, че ние само със собствени приходи и с евентуално втория транш от План за възстановяване и устойчивост, няма да можем да се справим. Тоест – ще ни трябват заеми, вътрешни и външни. Точно този календар на емисиите е много важен, управлението му, как ще се извършва през следващите години“, подчерта Гълъбинов.
Цялото интервю с Румен Гълъбинов можете да чуете в звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..