Типично за летния ваканционен сезон най-интензивни са проверките на служители на НАП в заведения и търговски обекти по Черноморието. При една такава проверка в едно от популярните нощни заведения във Варна на клиентите масово е издаван „служебен бон“, вместо фискален. Това е опит за избягване на изискванията за отчитане на продажбите, а предвидената за това санкция е запечатване на обекта, напомнят от НАП. Какво трябва да знаят клиентите за финансовите документи, които получават в търговските обекти?
Наредба на финансовото министерство регламентира върху клиентските касови бележки задължително да се изписва „фискален бон“, пояснява Христина Стоянова, главен юрисконсулт в дирекция Обжалване и данъчно-осигурителна практика в НАП Пловдив.
Текст „служебен бон“ може да се съдържа само в други документи, извън тези в случаите на продажби.
Например в ресторант клиент поръчва неща в различни периоди на престоя си. Тогава тяхната цена може да се отрази в такива служебни бонове с натрупване, без обаче сметката да се закрива. Тук трябва да има и надпис, че по него не се дължи плащане. Този надпис трябва да бъде с букви с размер най-малко два пъти по-голям от размера на останалата информация върху бележката.
Освен това служебният бон не трябва да наподобява фискален бон.
Сметка се закрива единствено с издаването на документ, който съдържа текст „фискален бон“ и в този бон трябва да са отразени всички поръчки с натрупване. Във фискалния бон трябва да са налични наименованията на всички поръчани стоки и услуги, кода на данъчната група и количеството и стойността по видове на всяка закупена стока.
Служебни бонове се използват и в други случаи, при които няма продажби-например когато се променя касова наличност. Това е началната сума, въведена в касата на търговския обект, извеждането на пари от оборота, който вече е регистриран във фискалното устройство. Само в тези случаи се извършват операции със служебно въведени или служебно изведени суми, които приключват с издаването на служебен бон, каза още Христина Стоянова.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..