Типично за летния ваканционен сезон най-интензивни са проверките на служители на НАП в заведения и търговски обекти по Черноморието. При една такава проверка в едно от популярните нощни заведения във Варна на клиентите масово е издаван „служебен бон“, вместо фискален. Това е опит за избягване на изискванията за отчитане на продажбите, а предвидената за това санкция е запечатване на обекта, напомнят от НАП. Какво трябва да знаят клиентите за финансовите документи, които получават в търговските обекти?
Наредба на финансовото министерство регламентира върху клиентските касови бележки задължително да се изписва „фискален бон“, пояснява Христина Стоянова, главен юрисконсулт в дирекция Обжалване и данъчно-осигурителна практика в НАП Пловдив.
Текст „служебен бон“ може да се съдържа само в други документи, извън тези в случаите на продажби.
Например в ресторант клиент поръчва неща в различни периоди на престоя си. Тогава тяхната цена може да се отрази в такива служебни бонове с натрупване, без обаче сметката да се закрива. Тук трябва да има и надпис, че по него не се дължи плащане. Този надпис трябва да бъде с букви с размер най-малко два пъти по-голям от размера на останалата информация върху бележката.
Освен това служебният бон не трябва да наподобява фискален бон.
Сметка се закрива единствено с издаването на документ, който съдържа текст „фискален бон“ и в този бон трябва да са отразени всички поръчки с натрупване. Във фискалния бон трябва да са налични наименованията на всички поръчани стоки и услуги, кода на данъчната група и количеството и стойността по видове на всяка закупена стока.
Служебни бонове се използват и в други случаи, при които няма продажби-например когато се променя касова наличност. Това е началната сума, въведена в касата на търговския обект, извеждането на пари от оборота, който вече е регистриран във фискалното устройство. Само в тези случаи се извършват операции със служебно въведени или служебно изведени суми, които приключват с издаването на служебен бон, каза още Христина Стоянова.
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..