По отделни теми отдавна се водят разговори за промени в Конституцията в НС. Но как точно всеки си представя промените, особено в съдебната власт и независимостта на съдиите? Видяхме, че има съгласие да се постигнат международните стандарти. Първите стъпки бяха още през 2015 г., но те не бяха доведени докрай, каза в интервю за Радио Пловдив заместник-председателят на НС и пловдивски депутат Никола Минчев.
Той обясни, че идеята е съдиите да се избират от съдии, а парламентарната квота да дава насоките и "външния поглед", но важните въпроси да се вземат от съдии. "Например основната дума ще имат съдиите при избора на председател на ВАС и ВКС, за да се постигне независимост на институциите. За да не се капсулират, е ролята на външната квота, която контролира".
По повод фигурата на главния прокурор, Никола Минчев обясни, че за да отпадне фигурата му, се изисква Велико Народно събрание.
"С начина, по който се променя компетентността на главния прокурор, ще бъдат разрешени някои от проблемите около фигурата му. Една от стъпките е намаляването на мандата му от 7 на 5 години. Основната промяна е, че му се взима правомощието да осъществява надзор за законност", обясни зам.-председателят на НС.
Никола Минчев допълни, че въвеждането на мандатността на кметовете до 2 мандата е с цел да се предотврати феодализация по места.
По думите му темата за националния празник е уместно да бъде повдигната за широка обществена дискусия. "Винаги около 3 март се е повдигала темата, нека да се видят нагласите не само сред политиците, а и в обществото. Нека да има и други дати – 6 септември да речем... Това е тема за широко обсъждане", каза Никола Минчев.
Цялото интервю на Веселина Пеева със заместник-председателя на НС от ПП-ДБ Никола Минчев е в прикачения файл.И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..