По думите му сутринта застудяването е около Белград, Сърбия и върви бързо на изток, като това е причината днес най-топло да бъде в региона на Пловдив, Пазарджик, Ямболско и долината на Тунджа, тъй като от северозапад ще започне да прониква по-студен въздух.
"Отначало ще се усети в Северозападна България, там температурите днес ще бъдат с няколко градуса по-ниски от тези, които бяха вчера. За страната в следобедните часове, вечерта и през нощта ще превали и прегърми. Към този момент можем да кажем, че по-интензивни явления ще има в Централна и Североизточна България, т.е. това са местата, където може да се очакват по-силни гръмотевични бури и градушки.
Това няма да е в цялата страна, тук говорим и за късмет, но за цялата страна ще имаме усилване на вятъра и рязко понижение на температурите. Най-напред това ще се усети в Западна България, а привечер и през нощта в четвъртък и в централните райони.
Така че в Пловдивско хората трябва да са готови за усилване на вятъра - т.нар. "шквал", когато от тихо време вятърът се усилва до 12-15 м/с, което е над 50 км/ч., с гръмотевични бури и градушки. След това ще настъпи успокояване на атмосферата", каза още климатологът. И добави, че в първите два-три дни след застудяването времето ще е приятно времето и до края на седмицата няма да е горещо, с температури за Пловдив до 30-32 градуса.
"Август ще започне с динамично време, ще има и горещи дни, но ще има възможности за превалявания. Така че едно по-нормално лятно време ни очаква след тези дълги горещи дни, които преживяхме", подчерта д-р Матев.
Според него тази година ще се окаже една от най-горещите през последните 30 години."Тазгодишната гореща вълна е особена с това, че повече от 10 дни държи температури над 35-38 градуса, а това не се среща често. В архивите само две години за последните 30 има с такива показатели, това са 2007 и 2012 година, в които температурите за по-дълъг период от време превишават средните с 3-4 градуса, но тази година надминава 2007 година и само 2012 е била по-тежка, така че този юли по средни температури най-вероятно ще се окаже вторият най-топъл в нашата история. Да, имало е и други такива години, ако се върнем назад в годините, така е било през 1928, 1986 и 1987 година. А за света, има голяма вероятност този юли да е най-топлият в метеорологичната история, но за това ще говорим през август", поясни климатологът.
Топлата вълна се дължи на атмосферната циркулация и пренасянето на горещ сахарски въздух от Северна Африка към южните части на континента.
"Но, ако отидем към теориите за климатичните промени, ще видим че голяма част от конкретните температури към този момент най-вероятно се крият в човешката дейност. Все още няма научна разработка, която да казва, че човек е виновен, но има доста статии по тематиката и те казват, че около 50% от глобалното затопляне най-вероятно дължим на нашата дейност. До момента от 1850 година досега, средната температура се е повишила с около градус и две десети и някои статии казват, че от тези градуси някъде около половината е причинена от човешката дейност", смята д-р Симеон Матев.
По думите му за цикличност трудно може да се говори, но според част от световнопризнатите учени и климатолози през последните години се наблюдава, че горещите вълни започват по-рано през годината, те са по-дълготрайни като периодика и се наблюдават до по-късно през годината, т.е. започват още през пролетта и завършват през есента. Освен това средните температури на тези горещи вълни са по-високи.
Климатологът допълни, че има няколкоко сценария за развитие на времето и климата, като най-песимистичният е, че ако се продължи със същия темп, че до 2100-та година температурите ще се повишат средно с 4 до 7 градуса. По-оптимистичният сценарий е, че ако се въведат известни ограничения в икономиката, със зелен преход, с намаляване на темпа на затопляне, температурите ще се повишат с 1,5 до 3 градуса, обясни той.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..