Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национален празник на 6.IX или на 22.IX, 24 май е с друга символика

Дебатът за това кога да е националният ни празник е винаги уместен, защото определя как се виждаме като нация и какво честваме, смята историкът Димо Чешмеджиев, който коментира започналата дискусия за промяна.

По думите му най- подходящата дата за национален празник на България е 22 септември - Денят на независимостта.

Доц. Чешмеджиев припомни, че настоящият 3-ти март е определен като национален празник компромисно след промените в началото на 90-тте. 

"Има периоди, в които той изибщо не е празнуван, тъй като има монархическа натовареност - отбелязва деня на договора от Сан Стефано, който е подписан на датата на коронацията на руския цар Александър II. Имало е периоди, в които дори е бил забранен. След 10 ноември е възстановен като едни компромис. Идеята на демократичната общественост, за да го възприеме тогава е, че в него се съдържа идеята за целокупна България, за Мизия, Тракия и Македония".

Днес се мисли, че той подчертава, че някой ни е освободил, че свободата ни е дадена даром. Това мнение споделя и доц. Чешмеджиев. Според него националният празник трябва да е тогава, когато някой нещо сам е свършил.

Като изследовтел на Кирило - Методиевото дело, историкът припомни, че честването им на 24 май /11 май по стар стил/ не е средновековната дата за почит към тях. 11 май за първи път се появавява в "Успенския сборник" от 12- 13 век - "много интересен, с  много спорен произход и вероятно преписван от Преслав". Там датата там дори не е 11, а 10 май и после преправяна.

По- късно денят става част от българската възрожденска памет и е натоварен с друга символика - за просвета и за култура.

"Според мен този празник не става за национален празник, тъй като има друга символна натовареност", казва доц. Чешмеджиев.

Затова по неговото мнение 6-ти септември  и 22- ри септември са по- подходящи дати за национален празник. 

И Денят на Съединението, и Денят на независимостта поради конюнктурни причини, свързани с противпоставянето на Русия и на двата акта, са били неглижирани, подчерта историкът.  Напрежението в дебата се поражда заради няколкодесетилетното промиване на мозъка на българския народ, който  има много ниска историческа култура, но и заради ниската политическа култура, каза в заключение доц. Димо Чешмеджиев.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Преминаването от лев в евро - говорят пловдивчани

Смяната на лева с еврото вече чука на вратата ни. Европейският парламент в Страсбург и Съвета по икономически и финансови въпроси в Брюксел казаха „да“ на България за влизането в единната валута от 1 януари 2026 г. С това страната ни ще стане 21-вия член на еврозоната. Търговците имат месец да се подготвят преди изписването на стоките и услугите да..

публикувано на 09.07.25 в 08:47

В Пловдив отбелязаха Деня на парамедика

С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика.   Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..

публикувано на 08.07.25 в 12:13

Десетки родители и деца подават документи на място в центровете

За поредна година   родители на седмокласниците избират центровете за по-сигурно , за да подадат документи за кандидатстване в 8 клас.  "Първите желаещи да кандидатстват бяха пред СУ „Цар Симеон Велики“ в 07:45 часа", каза директорът Руси Баташки. Той отчете, че повечето деца и родители вече подават онлайн документите за прием в желаната..

публикувано на 08.07.25 в 11:30

Еврото не оправдава рекет върху бизнеса и популизъм

Финансовите министри от Европейския съюз и Европейският парламент гласуват окончателното приемането на еврото в България. Освен регламент за фиксирането на курса на лева спрямо еврото, те ще приемат още два законодателни акта - решение и регламент на Съвета за приемането на еврото в България от първи януари 2026 година. Преди няколко месеца..

публикувано на 08.07.25 в 11:20

Малка ще е ползата за децата от безплатните антибиотици

Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари.   По думите му това ще създаде..

публикувано на 07.07.25 в 11:36