Експерти на Европейския център за транспортни политики инспектираха тази сутрин две пешеходни пътеки в Пловдив - на бул. „Шести септември" и ул. „Ламартин" след кръстовището на площад „Шахбазян“ и пешеходната пътека при Дома на културата „Борис Христов“.
Инициативата е на община Пловдив и е заради зачестилите тежки инциденти със смъртни случаи на пешеходни пътеки в града.
При проверките експертите са установили, че законът и нормите са спазени. Очевидно това не е било достатъчно, затова са предложени допълнителни мерки за по – голяма безопасност на пешеходците, заяви пред Радио Пловдив председателят на Управителния съвет на Европейския център за транспортни политики Диана Русинова.
Препоръките към общината са в няколко направления:
Да бъдат подменени маркировките, а на някои места и пътните знаци. Конкретно за знака за пешеходна пътека препоръката е на натоварените места той да бъде с допълнителен жълто-зелен контур.
На места да се поставят допълнителни неравности - хип бутончета, които обикновено се поставят на входовете на бензиностанциите. Така преди пешеходната пътека шофьорите ще бъдат принудени да намалят скоростта. Не се препоръчва поставянето на повдигнати пешеходни пътеки, при които скоростта се намалява в опасната зона на самата пътека.
Друга предложена мярка е да бъдат премахнати пътните знаци за пешеходна пътека, премигващи в синьо, тъй като те са опасни особено за хора със светлочувствителна епилепсия. На тяхно място да се поставят пътни знаци с жилто-зелен фон и отгоре да има допълнителна жълта премигваща светлина.
Разговорът на Антоанета Петричанска с Динана Русинова е в прикачения звуков файл.Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..