Взаимодействието между индустрия и наука е основата за създаване на дълбоки технологии. Това е един от основните приоритети в Министерството на иновациите и растежа – сътрудничество между бизнеса и академичната общност. Искаме да ребрандираме България като място за иновации, които създават висока добавена стойност за икономиката ни както във високотехнологични сектори, така и в културата, творческите индустрии, занаятите и уменията. Това заяви министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева на работна среща с академичните ръководства на седем университета в Пловдив и кмета на града Здравко Димитров, на която домакин беше общината. На срещата присъства и заместник-кметът по образование Стефан Стоянов.
„За мен е особено важно да покажем капацитета на образователната система и потенциала в сферата на човешкия капитал през създаване на продукти, които са резултат от работата на научната практика в България“, каза още министър Стойчева.
По думите й, страната ни може да бъде място и за иновационни екосистеми със своя специализация с основа научна и развойна дейност. „Бъдещето на България и Европа е да открие своята конкурентоспособност през интелектуален и човешки капитал“, подчерта още министър Стойчева.
На срещата бяха обсъдени теми, свързани с разработването на иновации в сферата на биотехнологиите, медицината, цифровото селско стопанство, културата, историческото наследство и творческите индустрии, както и необходимостта от комерсиализация на научните изследвания.
Министър Стойчева представи възможностите за подкрепа и взаимодействие между МИР и университетите и през финансовите механизми на министерството.
По-късно тя посети Медицинския университет в Пловдив, където се запозна с иновативното обучение по медицина в симулационния център на университета, чиито възможности представи заместник-ректорът по научната дейност проф. Благой Маринов.
„Не можем да правим персонализирана медицина без персонализирано обучение, а дигитализацията и технологиите дават възможност за този процес“, заяви министърът на иновациите и растежа.
По-късно тя ще посети Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Центъра за върхови биотехнологии.
Уникално произведение на античното изкуство в стил, характерен за елинистическата епоха, показа директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов. Открита е под базиликата в останки от езически храм от 2-3 век от новата ера, които не са проучени. Става дума за глава на градската богиня на Филипопол Тюхе. Статуята е открита по време..
По повод 1 декември, Световен ден за борба със СПИН в Пловдив ще се проведе активна кампания, която ще е насочена към превенция. Това съобщи д-р Аргир Аргиров, директор на РЗИ-Пловдив. Той допълни, че 45 000 презерватива ще бъдат раздадени на много места в града, включително и на дербито между "Локомотив" и "Ботев", на 1 декември, на стадион..
Комисията за защита на конкуренцията влезе в офиса на Асоциацията на българските застрахователи.Проверката в помещенията на сдружението на застрахователи е в следствие на образувано производство за картел между застрахователите за поскъпване на застраховката „Гражданска отговорност“ на таксиметровите шофьори. КЗК ще проучи дали..
Кричим е поредната община в Пловдивска област, която ще повиши такса смет от догодина. Предвижданото поскъпване е с 25 %, съобщи кметът Атанас Калчев. Причината е значителното увеличение на разходите, които не могат да се покриват от собствените приходи на общината. Такса битови отпадъци не е актуализирана от 2020 г., обясни той. От..
Около 18.30 ч. на бул. „България“ пешеходец пресякъл внезапно пътното платно и се удари странично в преминаващ лек автомобил „Алфа Ромео“, съобщиха от пловдивската полиция. Пострадалият 63-годишен мъж е транспортиран в болница, където е починал. Пробите за употреба на алкохол и наркотици на 64-годишния шофьор са отрицателни. Образувано..